5 ziół, które warto uprawiać w domu.

Uprawa własnych ziół w domu to świetne hobby i oszczędność jednym 🙂 Ogródek na parapecie czy balkonie zapewni stały zapas świeżych, aromatycznych ziół, które wzbogacą Twoje posiłki oraz dostarczą dawki substancji odżywczych, na wyciągnięcie ręki. Świeże zioła mają nieporównywalnie silniejsze działanie od tych suszonych i są oczywiście – o niebo smaczniejsze.

Rozmaryn

Roślina o wyjątkowym, drzewno – cytrusowym zapachu. To jedno z tych ziół, które mają ogrom zastosowań. Po pierwsze, niezaprzeczalne walory smakowe. Sama najchętniej dodawałabym rozmaryn dosłownie do wszystkiego. Rozmaryn podkreśla smak mięs i warzyw, warto przemycać jego listki do wszelkiego rodzaju sosów. Dodaj gałązki rozmarynu razem z ząbkiem czosnku do butelki oliwy, aby otrzymać najbardziej aromatyczną na świecie oliwę smakową (podrasuje Twoją domową pizzę) . Możesz  nawet zaparzyć sobie z niego pyszną, zieloną herbatkę. Zdrowotne działanie rozmarynu jest równie bogate co to smakowe: zawiera karnozol i kwas karnozowy o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które w 90% odpowiadają za walkę z wolnymi rodnikami w preparatach ziołowych.[1] Oprócz tego rozmaryn wzmacnia układ immunologiczny, ma pozytywny wpływ na koncentrację i zapamiętywanie, działa antybakteryjnie, a nawet przeciwbólowo.

Wskazówka: Postaw roślinkę w dobrze nasłonecznionym miejscu, nie żałuj jej wody – rozmaryn potrzebuje częstego podlewania.

Tymianek

Dobrze znane i często stosowane zioło w naszych polskich kuchniach. Podobnie jak rozmaryn – podbija smak wielu potraw, a świeże gałązki tymianku dodają daniu wyjątkowego, rustykalnego charakteru. (Czy istnieje żurek bez tymianku ? Mam nadzieję, że nie 😉 ) Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych listki tymianku pachną bardzo intensywnie. Jednym z najważniejszych zastosowań leczniczych tymianku jest działanie wspomagające układ oddechowy. Tymianek pomaga także na ból gardła, wspomaga układ immunologiczny, działa antyseptycznie. Do dzisiaj głównym składnikiem płynów do płukania ust  jest tymol – olejek eteryczny występujący głównie w tymianku.

Wskazówka: Właśnie teraz jest najlepszy czas na zasianie tymianku ( koniec marca, początek kwietnia). Doniczkę koniecznie ustaw na parapecie – aby miał dostęp do światła.  Ze względu na niewielkie rozmiary jest idealny do uprawy w pomieszczeniach.

Oregano

Blisko spokrewnione z miętą, głównie kojarzy się z kuchnią włoską, a wspaniale współgra z przeróżnymi potrawami. Warto dodawać jego listki do sałatkowych dressingów, warzyw czy jajek. Dodatek oregano do marynaty, w połączeniu z innymi przyprawami,  wspomoże konserwację mięsa. Oregano stanowi naturalne źródło kwasów Omega 3, balansujące poziom cholesterolu. Wysoka zawartość magnezu, wapnia, żelaza, witaminy,  wesprze Twój wiosenny detoks całego organizmu. Oregano ma także właściwości przyspieszający metabolizm.

Wskazówka: Oregano pochodzi z krajów śródziemnomorskich, w związku z czym do wzrostu potrzebuje minimum 6 – 8 godzin słońca dziennie. Uprawa oregano nie wymaga wiele zachodu, to idealny wybór dla początkujących. Należy uważać, aby nie „przekarmić” go wodą – podlewaj  regularnie, ale  z wyczuciem 🙂

Lawenda

Urocza, pachnąca lawenda zachęca do uprawy z już z samych powodów estetycznych, ale wbrew pozorom może pełnić więcej funkcji, niż tylko tę dekoracyjną. Zapach lawendy potrafi wyciszyć nasze ciało i mysł, ułatwiając relaks oraz zasypianie – nie bez powodu jest wykorzystywana produkcji rozmaitych olejków eterycznych, mgiełek do pościeli czy płynów do kąpieli. Piękne gałązki lawendy znajdą zastosowanie także w Twojej kuchni. Dzięki zawartości polifenoli ( te same, które znajdziemy w zielonej herbacie) działa antyoksydacyjnie, zapobiega także wzdęciom i niestrawności, wspomaga odchudzanie.

Wskazówka: Lawendowy napar, w towarzystwie mięty i cytryny to przepis na najsmaczniejszą letnią lemoniadę, udekorowana świeżą gałązką lawendy będzie wyglądać na Twoim stole jak milion dolarów.

Kolendra

Choć wyglądem przypomina pietruszkę, diametralnie różni się od niej smakiem. Kropka nad „i” kuchni azjatyckiej i meksykańskiej. Nadaje potrawom aromatycznego, orzeźwiającego smaku. Dodaj świeżą kolendrę do Twojego ulubionego curry czy azjatyckiej zupy z limonką, a skorzystają na tym nie tylko Twoje kubki smakowe, a cały organizm. Najważniejszą funkcją prozdrowotną kolendry jest jej zdolność do usuwania metali ciężkich, takich jak rtęć, ołów, arsen. Owe metale ciężkie kumulują się w naszym ciele, w jaki sposób? Niestety,  między innymi wraz z pożywieniem i poprzez chemiczne produkty kosmetyczne. Ciężko jest ten proces całkowicie wyeliminować, dlatego właśnie powinnyśmy wspierać nasz organizm poprzez naturalny detoks.

Wskazówka: Kolendra to roślina jednoroczna, potrzebuje częstego i obfitego podlewania. Jest bardziej wymagająca w uprawie od opisanych wcześniej ziół i niełatwo ją przesadzić. W domowym zaciszu wyrośnie nieco mniej okazała niż na zewnątrz.

 

Justyna, Warsztat Piękna

 

[1] M.Woźniak, K. Ostrowska, Ł.Szymanski, K.Wybieralska, R.Zieliński, Aktywność przeciwrodnikowa ekstraktów szałwi i rozmarynu. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2009, 4 (65), 133 – 141