Za oknem wciąż śnieży, a temperatury nas nie rozpieszczają, sezonowe odwodnienie skóry odczuwa prawie każda z nas. Napięcie, dyskomfort, brak elastyczności. Ciebie też dotyczy ten problem? Być może w Twojej pielęgnacji brakuje ważnych składników, czyli substancji działających jak elastyczna warstwa chroniąca przed utratą nawilżenia. Mowa o składnikach okluzyjnych.
Substancje okluzyjne działają wspólnie z humektantami i emolientami, aby skóra była miękka, nawilżona i rozświetlona. W jaki sposób? Tworząc barierę ochronną i uszczelniając zewnętrzną warstwę skóry, aby zapobiec transepidermalnej utracie wody (TEWL) i utrzymywać wilgoć. Wędrówka wody ze skóry jest spowodowana głównie niskimi temperaturami na zewnątrz, ale na pewno odczuwasz suchość także po całym dniu pracy w klimatyzowanym lub silnie ogrzewanym pomieszczeniu.
Twoja skóra bardzo nie lubi powietrza z kaloryferów i klimatyzacji, zwłaszcza jeśli jest sucha lub / i dojrzała. Serum z kwasem hialuronowym zwiększy poziom nawilżenia w skórze, ale tylko wtedy, kiedy zostanie uszczelnione warstwą ochronną, w przeciwnym wypadku wyparuje z jej powierzchni, a co więcej – zabierze dodatkowo wodę z naskórka i efekt będzie odwrotny! Substancje okluzyjne stają się więc niezbędne dla odwodnionej, napiętej skóry. Bo chociaż same w sobie nie zwiększają poziomu wilgoci w naskórku, umożliwiają to innym składnikom. Zapobiegną ucieczce wody spowodowanej suchym powietrzem, wiatrem i ochronią przed uszkodzeniami.
Kremy okluzyjne to nie jest nowość w pielęgnacji. Już lata temu, nasze babcie stosowały w tym celu wazelinę. Sławną wielbicielką stosowania grubej warstwy wazeliny w celach pielęgnacyjnych była nawet Marilyn Monroe. W ten sposób otrzymywała również pożądany efekt błyszczącej skóry. Na całe szczęście w obecnych czasach nie brakuje naturalnej alternatywy, bo wazelina to nic innego jak mieszanina węglowodorów parafinowych otrzymywanych podczas przetwarzania ropy naftowej. A nie chodzi nam przecież o to, aby tworzyć na skórze nieprzepuszczalną dla składników odżywczych, toksyczną warstwę.
Syntetyczne składniki okluzyjne, a oprócz wazeliny należą do nich różnego rodzaju substancje ropopochodne, parafina, oleje mineralne i silikony, mają za zadanie tworzyć na skórze ochronną powłokę. Mimo udowodnionego toksycznego działania na skórę i cały organizm (nasza skóra wchłania 64 % substancji na nią nałożonych, do krwiobiegu), wymienione substancje wciąż występują w kosmetykach, także wysokopółkowych znanych marek, postrzeganych jako najbardziej luksusowe. Mineral Oil (olej mineralny), petrolatum( pochodna ropy naftowej), microcrystalline wax (pochodna ropy naftowej), parafin (parafina) funkcjonują w znanych formułach niezmiennie od lat 50 – 60, pomimo badań nad ich szkodliwością. Sama zdecyduj o tym czy warto je stosować.
Bo naturalne substancje okluzyjne to zdrowa, nietoksyczna dla skóry alternatywa dla parafiny i silikonów. Dzięki nim chronisz swoją skórę, ale także intensywnie pielęgnujesz.
Wosk Pszczeli
Jeden z naszych ulubionych składników. W składzie kosmetyków znajduje się pod nazwą Cera Alba (Beeswax). Genialny dla suchej skóry i wrażliwej skóry. Nie tylko zatrzymuje nawilżenie w skórze, ale także koi i zmiękcza, ma też działanie antyseptyczne. Znajdziesz go w organicznych kosmetykach Beyond Organic Skincare. Dla suchej i dojrzalej skóry na zimę polecamy linię Ultra Radiance.
Age Defying Day Cream głęboko nawilża, zapobiega nadmiernej ucieczce wody, wspiera barierę ochronną skóry. Zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a dzięki zawartości beta – glukanu z owsa redukuje zmarszczki i stymuluje do produkcji kolagenu. Skóra sucha polubi także kosmetyki z linii T, czyli opracowane specjalnie dla skóry, która szybko traci nawilżenie, marki Susanne Kaufmann.
Zobacz regenerujący krem z tej linii:
Woski roślinne
Czyli wersja wegańska. Substytutem wosku pszczelego są naturalne woski roślinne. Masło avocado, masło shea, masło kakaowe – wszystkie charakteryzują się wysoką zawartością kwasu oleinowego, dzięki czemu tworzą na skórze ochronną warstwę. Zapewniają też dawkę naturalnych kwasów tłuszczowych i witamin, koją, przyspieszają regenerację.
Maska nawilżająca z masłem avocado Nuori.
Sister & Co. Balsam do ciała i przesuszonej skóry twarzy z masłem Shea
Oleje roślinne z wysoką zawartością kwasu oleinowego
Zasadniczo większość olejów roślinnych uważa się za emolienty, ale niektóre oleje, szczególnie te o dużej zawartości kwasu oleinowego, również mają właściwości okluzyjne. Oleje te są tłustsze, bardziej bogate np. oliwa z oliwek, olej awokado, olej macadamia, olej rycynowy. Korzyści dla Twojej skóry: zapewniasz jej ochronę, wspierasz jej naturalną barierę ochronną, zapewniasz jej niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy, przeciwdziałasz oznakom starzenia.
Krem pod oczy z olejem rycynowym:
Susanne Kaufmann Eye Cream Line T
Serum do twarzy z olejem macadamia:
Beyond Organic Rejuvenating Serum
Justyna, Warsztat Piękna