Stan zapalny a skóra

Jednym z głównych problemów zdrowotnych naszych czasów, wymienianych przez lekarzy medycyny integracyjnej jest przewlekły stan zapalny w organizmie. Przyczyny mogą być prozaiczne, od palenia papierosów, poprzez nadużywanie alkoholu, stres, brak ruchu i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, poprzez zanieczyszczenie środowiska. Stan zapalny to również efekt niedoleczonych infekcji, choroby autoimmunologiczne powszechne obecnie Hashimoto i insulinooporność, czy inne. Pojawiające się na skórze przebarwienia, nadwrażliwość, suchość, wypryski, alergie, przedwczesne zmarszczki czy bruzdy na twarzy, mogą mieć przyczynę właśnie w przewlekłym stanie zapalnym. Już w 2008 roku, amerykańscy dermatolodzy twierdzili, że przewlekłe zapalenie uszkadza skórę, wpływa na układ hormonalny, przyspiesza proces starzenia się organizmu i skóry. I to jest jeszcze jeden powód, dla którego do pielęgnacji powinno podchodzić się holistycznie. Jaki sens jest stosować zabiegi odmładzające tylko na twarz, kiedy cały organizm potrzebuje wsparcia, troski i pielęgnacji również od środka?

Lato to dobry moment, aby zadbać o siebie w szerszym ujęciu i wzmocnić organizm, aby mieć przynajmniej o jeden powód mniej do ingerencji w swoją urodę.

Postarajmy się w najbliższym czasie o jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Wróćmy do swoich ulubionych aktywności na powietrzu, lub poszukajmy nowych, które będą nam sprawiać przyjemność. Zatroszczmy się o siebie, tak jak troszczymy się o innych. I zadbajmy o swoją dietę, bo źródło dobrego wyglądu i zdrowia jest właśnie w niej. Dieta bogata w produkty przeciwzapalne przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się naszego organizmu oraz do poprawy metabolizmu. Produkty przeciwzapalne bogate są m. in. w witaminy, minerały, polifenole, enzymy, antyoksydanty, flawonoidy, kwasy omega- 3, wspierają organizm w walce z przewlekłym zapaleniem a w efekcie dają energię i witalność. Znacznie poprawiają wygląd skóry na całym ciele, nie omijając oczywiście naszej cery.

Zalecane produkty:

Pomarańczowe i zielone warzywa

bataty, marchew, dynia, bakłażan, brokuł, brukselka, kabaczek, szpinak, jarmuż, liście szczawiu, liście botwinki, seler naciowy, ogórki, sałata, roszponka, rukola, awokado

Inne warzywa

Cebula, por, czosnek , kapusta, kalafior

Czerwone i fioletowe owoce

Ciemne winogrona, żurawina, morwa, borówka, czarna porzeczka, czarne jagody, jeżyny, maliny, wiśnie, czereśnie, granaty

Ryby

łosoś, halibut, flądra, śledzie, małe makrele, anchois, sardynki, sardela

Przyprawy i zioła

Kurkuma, imbir, cynamon, rozmaryn, bazylia

Napoje

Zielona herbata, herbatka rumiankowa, herbatka z czystka, czerwone wino

 

I kilka dodatkowych wskazówek….

  • Pamiętajmy, aby latem codziennie w każdym posiłku zalecane warzywa znalazły się na talerzu.
  • Z owoców można przygotować pyszne i odżywcze koktajle dodając do nich świeżą bazylię, rozmaryn, oraz kawałek korzenia imbiru i kurkumy.
  • Zarówno świeże warzywa, jak i upieczone czy ugotowane na parze, przed podaniem polewamy olejem roślinnym tłoczonym na zimno (np. olejem lnianym, olejem z wiesiołka) lub oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz sokiem z cytryny. Dzięki temu zawarte w nich fitonutrienty będą lepiej przyswajalne, a warzywa smaczniejsze.
  • Również do koktajli warzywnych lub owocowych dodajemy łyżkę oleju roślinnego, aby zwiększyć wchłanianie składników odżywczych.
  • Najlepiej spożywać warzywa i owoce kupione na bazarku eko lub z działki, aby nie zawierały pestycydów i innych zanieczyszczeń.

 

Opracowanie Warsztat Piękna