Lifting z Dalekiego Wschodu
Akupunktura kosmetyczna, praktykowana Na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat, zgodnie z nowoczesną terminologią zasługuje na miano (prawdopodobnie) pierwszego „liftingu”. Wiadomo bowiem, że już w czasach dynastii Song (960-1279 n.e.), korzystały z niej kochanki cesarza, które chciały zapewnić sobie niegasnące piękno i młodzieńczy wygląd.
Techniki nowoczesnej akupunktury rozwinęły się w Pekinie. Lekarze, którzy stosowali akupunkturę w leczeniu pacjentów z paraliżem twarzy zauważyli, że oprócz poprawy zdrowia, poprawia się również wygląd badanych. Odnotowano widoczne rezultaty kosmetyczne w postaci zdrowszej cery, wyrównania głębokich i zniknięcia drobnych zmarszczek.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka alternatywnych metod dbania o zdrowie, a kuracje nieinwazyjne zyskują na popularności. Akupunktura kosmetyczna staje się kolejnym trendem na świecie, ponieważ bez udziału skalpela poprawia zdrowie i witalność skóry, a także zapewnia młody wygląd. Zabiegi są niezwykle popularne zwłaszcza wśród gwiazd Hollywood i zamożnych mieszkańców dużych miast, takich jak Nowy Jork i Los Angeles.
Jak działa „masaż igłami”?
Zabieg akupunktury kosmetycznej polega na wbijaniu cienkich igieł w różne obszary twarzy, tak, aby pobudzić proces odnawiania komórek skóry. Akupunktura stymuluje przepływ energii życiowej (Chi) w meridianach (kanałach energetycznych w organizmie), a także poprawia dotlenienie tkanek, przez co zwiększa ukrwienie twarzy. Lepiej ukrwiona twarz wykazuje wzmożoną produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra jest ożywiona, a komórki skóry szybciej się regenerują i oczyszczają z toksyn.
Akupunktura wzmacnia mięśnie twarzy i poprawia ich elastyczność, przez co przyspiesza proces regeneracji skóry i spowalnia jej proces starzenia. Zabiegi powodują, że woda z głębszych warstw skóry przemieszcza się od wewnątrz w kierunku powierzchni, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej wyraźne, wypełnione substancjami pochodzącymi jedynie z naturalnych, wewnętrznych rezerw organizmu. Zabiegi akupunktury relaksują i stanowią naturalną, bezpieczną i stosunkowo niedrogą alternatywę dla medycyny nowoczesnej, bez ryzyka czy skutków ubocznych.
Akupunktura punkt po punkcie
Wśród 300 pacjentów poddanych serii zabiegów akupunktury kosmetycznej, 98 proc. badanych zauważyło istotne zmiany w wyglądzie skóry twarzy już po pierwszej serii zabiegów[1]. Skóra stała się bardziej promienna i świeża, nastąpiła u nich poprawa napięcia mięśniowego, zmarszczki mimiczne uległy spłyceniu, a drobne zmarszczki zniknęły. Ogólny wygląd twarzy stał się zdrowszy i bardziej młodzieńczy. Wyniki zależały od wieku, indywidualnego wpływu akupunktury na każdego pacjenta, nawyków żywieniowych i ogólnego stanu zdrowia.
Zabiegi akupunktury kosmetycznej, w przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, nie gwarantują natychmiastowej metamorfozy, jednak systematycznie wykonywane dają bardzo wyraźne efekty. Po ich zastosowaniu pacjenci nie tylko wyglądają młodziej, ale również młodziej się czują.
- Odnotowane rezultaty zabiegów
- Poprawa kolorytu skóry
- Produkcja wody w głębszych warstwach skóry, zwiększone krążenie krwi, a w rezultacie odmłodzenie skóry
- Poprawa napięcia skóry i jej lifting
- Poprawa elastyczności mięśni
- Zmniejszenie przebarwień skóry
- Podniesienie opadającej powieki
- Usunięcie podwójnego podbródka
- Mniejsza widoczność plam starczych
- Zmniejszenie obrzęków pod oczami
- Mniejsza widoczność cieni pod oczami
- Stymulacja naturalnej produkcji kolagenu
- Zmniejszenie i spłycenie zmarszczek
- Ogólna poprawa zdrowia i witalności skóry
- Zwężenie porów
- Zmniejszenie zaczerwienienia oczu
- Likwidacja trądziku i przywrócenie równowagi hormonalnej
- Zalecana dla ludzi w trakcie odchudzania w celu zapobiegania wiotczeniu skóry poprzez zapewnienie jej ukrwienia i elastyczności
Ilość zabiegów i czas ich trwania
Zalecana ilość zabiegów waha się od dziewięciu do czternastu, w zależności od wieku pacjenta oraz jego stanu skóry. Zabieg trwa godzinę i jest wykonywany dwa razy w tygodniu. W większości przypadków, po zakończeniu kuracji, widać znaczącą poprawę, a regularne, comiesięczne zabiegi podtrzymujące, zapewniają utrzymanie efektów i stopniową poprawę osiągniętych rezultatów. Czas trwania pierwszej serii zabiegów zależy od poprawy stanu skóry i jej reakcji na akupunkturę. Regularne zabiegi przypomną ciału, aby doprowadzało krew i Chi w kierunku twarzy i pomogą skórze w walce z oznakami starzenia się.
- Korzyści z zabiegów akupunktury
- Prawie bezbolesne
- Znacznie tańsze niż rozłożone w czasie zabiegi z botoksem i chirurgia plastyczna
- Całkowicie bezpieczne i pozbawione skutków ubocznych, takich jak utrata wyrazu twarzy, asymetria lub zesztywnienie mięśni twarzy
- Nie powodują urazów, nie wymagają okresu rekonwalescencji (w przeciwieństwie do operacji, po której istnieje ryzyko asymetrii, infekcji i blizn)
- Skutecznie poprawiają wygląd skóry twarzy, jak również elastyczność mięśni i strukturę skóry
- Nie wymagają użycia substancji chemicznych
- Opierają się na naturalnym potencjale organizmu do utrzymania młodości skóry na długie lata
- Brak utraty czucia na twarzy czy jej naturalnej ekspresji
Dla kogo nie jest przeznaczona taka kuracja?
- Osób z chorobami serca lub pacjentów z rozrusznikiem
- Osób z wysokim ciśnieniem
- Osób cierpiących na cukrzycę
- Kobiet w ciąży
- Osób palących duże ilości papierosów
- Pacjentów z zakrzepami
- Pacjentów cierpiących na przewlekłe migreny
- Osób, które poddały się chirurgii plastycznej na określonym obszarze twarzy – zabiegi są wtedy przeprowadzane na nieoperowanych obszarach
[1] Badania opublikowane w 1996 roku w „International Journal of Acupuncture”
Igal Hoffman, dyplomowany specjalista Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, www.czubek-igly.pl