Nie wystarczy się posmarować! Radzimy, jak zwiększyć ochronę słoneczną.

Warto cieszyć się piękną, słoneczną pogodą w pełni. Zanim jednak udasz się na plażę, dobrze przygotuj się w kwestii ochrony słonecznej. Nie zawsze wiadomo, według jakich reguł stosować filtry, aby zapewniły nam największą z możliwych ochronę. Mamy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego o tym, jak używać kremu z  filtrem słonecznymi, aby uniknąć poparzeń oraz zminimalizować ryzyko przebarwień i przedwczesnego starzenia się skóry.

  1. Przy wyborze preparatu zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju filtr posiada. W emulsjach i kremach ochronnych, występują  filtry chemiczne lub fizyczne. Te pierwsze to substancje syntetyczne, drugie natomiast są filtrami mineralnymi – więcej o różnicach w ich działaniu dowiesz się z naszego wpisu o zasadach ochrony słonecznej. Najlepszą ochronę słoneczną zapewnią preparaty z oznaczeniem „broad spectrum”, chroniące przed promieniowaniem UVB ( wywołują poparzenia) oraz UVA (przyspieszają starzenie się skóry).
  2. Jeśli planujesz kąpiele w morzu lub basenie, poszukaj filtrów o właściwościach wodoodpornych. Pamiętaj jednak, że kosmetyk wodoodporny zachowuje swoje działanie w wodzie tylko do około godziny.
  3. Nakładaj odpowiednią ilość! W przypadku kremów z filtrem mniej, niestety nie oznacza więcej. Zbyt mała ilość preparatu oznacza dramatyczny spadek wysokości ochrony słonecznej – nakładając krem z SPF 50, możemy uzyskać ochronę poniżej SPF 10. Dlatego, aby zapewnić sobie ochronę zgodną z  faktorem na opakowaniu, nakładaj krem grubą warstwą.  Odpowiednie ilości to: 2.5 ml na twarz i szyję ( około pół łyżeczki), 1.8 ml na samą twarz. Ilość zalecana na całe ciało to około 30 ml. Dla większości osób nałożenie takiej porcji kremu, jest wręcz niewykonalne. Prostym trickiem, który Ci w tym pomoże, jest aplikacja preparatu w dwóch warstwach. Jeśli wciąż  jest to dla Ciebie za dużo, nakładaj tyle kremu, ile jesteś w stanie rozprowadzić.
  4. Pamiętaj o reaplikacji! Twój krem z filtrem chroni przez około dwie godziny od pierwszej aplikacji. Po tym czasie, należy nałożyć kolejną warstwę. Aplikację ponawiamy także po każdej kąpieli w morzu czy basenie. Niestety, jedna butelka emulsji przeciwsłonecznej na całe wakacje, to za mało.
  5. Połącz ochronę słoneczną z antyoksydantami. Pod wpływem słońca, na powierzchni naszej skóry pojawia się zwiększona ilość wolnych rodników. Stosując filtry słoneczne, już ograniczamy ten proces, warto jednak dodatkowo zabezpieczyć skórę przed uszkodzeniami. Włącz do swojej pielęgnacji serum lub krem z antyoksydantami, takimi jak witamina C czy resweratrol. Masz także możliwość wyboru preparatu ochronnego, który łączy ochronę słoneczną z właściwościami pielęgnacyjnymi, a antyoksydanty i inne składniki przeciwstarzeniowe, już znajdują się w jego składzie.
  6. Połącz SPF z naturalnymi olejkami, które dodatkowo nawilżą i odżywią Twoją skórę. Olejki takie jak: malinowy czy różany, będą chronić skórę przed utratą wody w ciągu dnia spędzonego na świeżym powietrzu. Olejki roślinne naturalnie posiadają także właściwości przeciwsłoneczne.                                                                                                          
  7.  Zanim zdecydujesz się na odpowiedni faktor, poznaj różnice w wysokości ochrony przeciwsłonecznej, Różnice między poszczególnymi wartościami SPF, wydają się być nieznaczne. Jednak w obliczu czynników obniżających ich działanie, nałożenie najwyższego filtra z możliwych, nie wydaje się być bezpodstawne. Mniejsza ilość nakładanego produktu, brak możliwości reaplikacji co dwie godziny czy zwyczajne ścieranie się produktu pod wpływem potu – automatycznie oznacza osłabienie działania ochronnego.
  8. Pamiętaj, żaden filtr słoneczny nie chroni Cię w 100 % przed poparzeniami. Unikaj przebywania na ostrym słońcu w godzinach od 11 do 16.
  9. Nie bój się, że wrócisz z wakacji „ zupełnie biała”. Nawet wybierając krem z wysokim filtrem SPF 50, nie jesteś chroniona całkowicie, przed działaniem promieni słonecznych. Dochodzą do tego opisane wyżej czynniki, drastycznie obniżające tę ochronę, obawy o zupełne„ nieopalenie się” są więc bezpodstawne.
  10. Zaprzyjaźnij się z kapeluszem i okularami przeciwsłonecznymi. Słomkowy kapelusz z dużym rondem zawsze wygląda stylowo. Nosząc go na słońcu, chronisz skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz ramion. Nigdy nie zapominaj zabrać ze sobą okularów przeciwsłonecznych!  Delikatne obszary wokół oczu, są najbardziej narażone na fotostarzenie.

 

Justyna, Warsztat Piękna