Jak czytać skład kosmetyków?

Umiejętność czytania składów kosmetyków to jedyna możliwa droga do wyboru dobrego i skutecznego produktu. Pozwala nam to na zweryfikowanie deklaracji marketingowej oraz wyeliminowanie składników, które mogą wpływać niekorzystanie na stan naszej cery. Przedstawiamy kilka wskazówek na co zwrócić uwagę czytając skład INCI kosmetyku.

rezepturgrafik_EN

  1. Kolejność ma znaczenie.

Rozpoczynając analizę składu na początku zwróćmy uwagę na kolejność wymienionych składników, ponieważ kolejność ta nie jest przypadkowa. Składniki są wymienione od najwyższego do najniższego stężenia w produkcie, więc jeśli deklarowane przez producenta składniki aktywne widnieją na szarym końcu składu możemy raczej zapomnieć o ich silnym działaniu.

  1. Składniki bazowe to podstawa!

Następnie zwróć uwagę na składniki bazowe produktu, ponieważ to właśnie one występują w produkcie w najwyższym stężeniu. Tu należy sprawdzić czy w kosmetyku zostały zastosowane oleje roślinne czy może składniki petrochemiczne. Warto zwrócić uwagę czy produkt nie posiada składników tłuszczowych, które będą sprzyjały powstawaniu zaskórników. Wśród składników bazowych produktu znajduje się również woda, która jest najczęściej na pierwszej pozycji w składzie. Na pewno w tym przypadku lepiej sprawdzają się kosmetyki oparte na bazie soków roślinnych niż wodzie, ponieważ woda nie będzie wykazywała żadnego działania kosmetycznego. Kolejną pułapką są sylikony, które niejednokrotnie występują w składzie produktu. Ich zadaniem jest optyczne wygładzenie skóry i poprawa konsystencji kremu, ale niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. Dlatego warto wystrzegać się kosmetyków z takimi składnikami jak Cyclosiloxane czy Dimethicone.

  1. Siła kosmetyku tkwi w składnikach aktywnych.

Rozszyfrowanie składników aktywnych w kosmetyku to już nie jest taka prosta sprawa. Nazwy są dość skomplikowane i jest ich naprawdę bardzo dużo, ale warto poświęcić chwilę czasu, aby sprawdzić czy składniki zostały zastosowane, w jakiej formie i na którym miejscu w składzie.

  1. Kompozycja zapachowa nie dla każdego!

Jeżeli jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej lub alergicznej należy sprawdzić czy kosmetyk, który zamierzamy kupić posiada kompozycję zapachową, która może zawierać potencjalne alergeny. Kompozycja zapachowa znajduję się najczęściej na końcu składu i jest określona jako Aroma. Jeżeli w produkcie nie została zastosowana kompozycja zapachowa to też nie oznacza, że produkt będzie całkowicie bez zapachu. Najeży pamiętać, że zastosowane składniki aktywne mogą nadawać produktowi zapach.

  1. Sprawdź konserwanty.

Na koniec weź pod lupę użyte w produkcie konserwanty. Sprawdź przede wszystkim ich ilość oraz pochodzenie, czy są naturalne czy syntetyczne. Jeśli produkt zawiera kilka różnych konserwantów może warto się zastanowić czy na pewno ten kosmetyk będzie dla nas najlepszym wyborem?

  1. Nie zapomnij o barwnikach!

Jeżeli chcesz sprawdzić czy Twój kosmetyk posiada w swoim składzie barwniki to jest to naprawdę bardzo proste. Barwniki w kosmetykach są oznaczane przy użyciu numerów CI, więc jeśli w składzie występuje np. CI 12480 to oznacza, że naturalny kolor produktu został zmieniony.

Czytaj więcej o składach kosmetyków… 

znaczek_Sklady