Naturalne, organiczne, ekologiczne, wegańskie….

Jeśli ktoś traktuje temat kosmetyków naturalnych powierzchownie wystarczy, że na etykiecie będą informacje, że produkt jest naturalny i nie testowany na zwierzętach. I to jest jak najbardziej ok. Ale świadomy konsument, wie, że to nie wszystko. Można oczekiwać znacznie więcej. Są producenci, którzy idą dalej i swój profil działalności starają się w jak największym wymiarze oprzeć o poniższe standardy:

  • 100% naturalność, bez stosowania syntetycznych związków chemicznych
  • wysoka jakość składników pochodzenia roślinnego, gwarantowana organicznym pochodzeniem
  • jeśli to możliwe unikanie składników, które zawierają GMO, środki konserwujące, pestycydy i gluten
  • recycling – stosowanie opakowań z przetworzonych produktów oraz takich, które da się ponownie przetworzyć
  • zasady etyczne wyznaczane przez Fair Trade
  • niski ślad węglowy – przestrzegany na każdym etapie produkcji

 

 

Kosmetyki organiczne, ekologiczne czy wegańskie zawsze są w 100% naturalne.

Kosmetyki naturalne, są wytwarzane w 100% ze składników pochodzenia naturalnego, łącznie z emulgatorami, konserwantami, mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego np. od pszczół, ale proces pozyskania surowca nie może im szkodzić.

Kosmetyki organiczne, wymiennie ekologiczne zawierają w swoim składzie składniki pochodzące z upraw ekologicznych. Składniki mają udokumentowane pochodzenie certyfikatami, które potwierdzają, że dana roślina była uprawiana zgodnie z tradycyjnymi metodami uprawy, bez użycia szkodliwej chemii.

Kosmetyki wegańskie to kosmetyki naturalne, w 100% wytworzone ze składników roślinnych. W swoim składzie nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego jak na przykład miód, propolis, nie mówiąc już o lanolinie, która jest tłuszczem odzwierzęcym. Produkty kosmetyczne z tej grupy wytwarzane są wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego.

 

 

Zaletą kosmetyków naturalnych, jest to, że wszystkie składniki są aktywne. Zamiast wody, której zawsze jest najwięcej w kosmetyku stosuje się hydrolaty lub soki owocowe, emulgatory wytwarzane są na przykład z oliwy z oliwek a naturalne środki konserwujące między innymi z kory wierzby. Taki skład jest gwarancją nie tylko wysokiej jakości produktu, ale również skuteczności pielęgnacyjnej. Obecnie, stosując tylko pielęgnację naturalną nie idziemy na żadne kompromisy, wręcz przeciwnie dostajemy więcej niż się spodziewamy. Działanie i zastosowanie składników naturalnych, pochodzenia roślinnego jest znane od wieków, również w naszej kulturze. Natomiast współczesność, daje nam możliwość przeprowadzenia badań in vivo, które dowodzą o skuteczności działania na skórę poszczególnych składników, które nawet dla bardzo sceptycznych konsumentów są argumentem nie do odrzucenia. Reasumując, pielęgnacja naturalna jest skuteczna i zdrowa dla naszego ciała, daje nam to co najlepsze z natury.

Rozpoczynając swoją przygodę z kosmetykami naturalnymi, oprócz potrzeb własnej skóry, warto zwrócić uwagę przed pierwszym zakupem na dwie kwestie. Konsystencję produktu i jego zapach. Kosmetyki naturalne, tak jak konwencjonalne mają konsystencje lżejsze i cięższe, nie zawsze obecność w składzie naturalnych olei daje efekt lepkości na skórze. Spokojnie można dobrać naturalną pielęgnację lekką i skuteczną. Natomiast zapachy, wynikają ze składników i są mniej lub bardziej intensywne. Pachną ziołami, kwiatami, egzotycznymi olejkami. Dla jednych jest to miłość od pierwszego użycia, inni potrzebują czasu aby się przekonać, a inni niestety odrzucają naturalną pielęgnację z tego właśnie powodu. A szkoda, naturalny zapach jest terapeutyczny i to dodatkowy plus eko pielęgnacji.

Anna Grela, Twój ekspert w pielęgnacji