Dobre życie naszej skóry.

Skóra jest zdrowa albo chora – to jedyny słuszny podział. Zdrowa to ta dobrze nawilżona, a chora to ta przesuszona. Skóra nawilżona nie potrzebuje zabiegów odmładzających. Prawidłowe nawilżanie to jedynie skuteczna metoda odmładzania.

Często skupiamy się na niedoskonałościach naszej skóry, eksperymentujemy z nowościami, szukając idealnego sposobu na zniwelowanie problemu, a zapominamy o podstawowej sprawie jaką jest prawidłowe nawilżenie naszego organizmu, skóry, naskórka. Z mojego doświadczenia wynika, że większość problemów skórnych swoje źródło ma właśnie w deficycie wody. Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do funkcjonowania każdego żywego organizmu, jest podstawą naszego istnienia. Ciało człowieka składa się w 70% z wody, i dzięki niej zachodzą w nim wszystkie procesy biochemiczne. Jej niedobór powoduje poważne problemy w organizmie, ale również w skórze, powodując zakłócenia w procesach fizjologicznych, co rzutuje na jej kondycję oraz wygląd. Słabe nawilżenie głębokich warstw skóry prowadzi między innymi do osłabienia odnowy kolagenu i elastyny, a w efekcie do uszkodzenia ich struktury, co objawia się utratą jędrności i powstawianiem zmarszczek. Niedostateczna ilość wody w kolejnej warstwie, czyli naskórku blokuje odnowę tkanek co znacznie wpływa na zmianę kolorytu cery, zaburzenie rogowacenia oraz ogólne pogorszenie wyglądu. Natomiast przesuszona warstwa rogowa, ta najbardziej zewnętrzna, będzie szorstka i osłabiona, bez naturalnej bariery hydrolipidowej, która pełni funkcję ochronną dla skóry. Brak tej bariery, powoduje nadmierną utratę wody z głębszych warstw, osłabienie odporności na czynniki zewnętrzne, zaburzenie flory bakteryjnej znajdującej się na powierzchni skóry, nadwrażliwość. W efekcie nasza skóra będzie cienka, z osłabioną zdolnością do regeneracji. Trudniej będą goić się ślady po urazach, skóra więcej czasu będzie potrzebowała do regeneracji po wykwitach trądzikowych czy zabiegach medycyny estetycznej. Łatwiej będą powstawały przebarwienia, bardziej będą widoczne naczynka krwionośne czy pory skóry.  Dbając o prawidłowe nawilżenie możemy wyeliminować większość naszych estetycznych problemów związanych z wyglądem skóry, możemy przedłużyć jej młodość jak również przywrócić jej zdrowie i dobrą kondycję.

I teraz pojawia się zapewne pytanie, jak efektywnie nawilżać skórę, i czy to co robię dotychczas jest efektywne? Bazując na swoim osobistym doświadczeniu, wiem, że do momentu ukończenia 40 lat była to dla mnie czysta teoria. Dopiero kiedy moja skóra zaczęła produkować mniej sebum i miałam poczucie „zasuszania się”, zrozumiałam, że teoria ma odbicie w rzeczywistości. Na początku wiedza i świadomość na zbyt wiele się nie przydały, ponieważ nie potrafiłam znaleźć odpowiednich produktów kosmetycznych, które powinny przywrócić komfort mojej skórze. Dostępne produkty albo były za delikatne i miałam uczucie ściągnięcia, albo były za tłuste, i miałam uczucie lepkości na skórze. Szukając idealnych produktów dla swojej skóry, dotarłam do kosmetyków, które swoje składy mają oparte na naturalnych składnikach. To było dla mnie duże odkrycie, które zupełnie zmieniło moje podejście do pielęgnacji.

Dwie główne zasady skutecznego nawilżenia skóry z punktu widzenia fizjologii to: uszczelnienie naskórka, aby zapobiec nadmiernej utracie wody oraz dostarczenie składników, które pomagają wiązać wodę w skórze.

Zdrowa skóra produkuje sebum, które tworzy hydrolipidowy film na jej powierzchni, który jest naturalną warstwą ochronną oraz zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wody ze skóry. Z wiekiem, ten film jest coraz słabszy co prowadzi do przesuszenia i ścieńczenia naskórka, ale nie tylko wiek go osłabia. Intensywnie pracujemy od najwcześniejszych lat na jego osłabienie stosując zbyt dużo kosmetyków i zbyt agresywnych.

Kosmetyk nawilżający nakładany na skórę, powinien imitować naturalne sebum, czyli lipidową warstwę, która na zasadzie okluzji będzie blokować nadmierną utratę wody przez skórę oraz zawierać naturalne tłuszcze, aby uzupełniać niedobory lipidów w cemencie międzykomórkowym. Przy skórach dojrzałych warto też w ramach nawilżania zwrócić uwagę na składniki pomagające wiązać wodę w skórze. Osobiście bardzo sobie cenię kwas mlekowy, beta-glukan, wosk pszczeli oraz naturalny kwas hialuronowy z aloesu. Moim zdaniem nic tak dobrze nie utrzymuje odpowiedniego poziomu nawilżenia w skórze jak wymienione składniki. Warto też zaznaczyć, że stymulowanie skóry do odnowy kwasami AHA lub BHA ma również wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Dlatego wspomniany już kwas mlekowy doskonale sprawdzi się w nawilżaniu skóry.

  • Beta-glukan, posiada klinicznie potwierdzoną lepszą skuteczność nawilżania niż kwas hialuronowy, wspomaga proces odnowy skóry;
  • Wosk pszczeli, jest naturalnym humektantem co oznacza, że przyciąga wodę utrzymując nawilżenie w skórze;
  • Kwas hialuronowy, zbadano, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże około 250 cząsteczek wody;
  • Kwas mlekowy przyspiesza odnowę komórkową, wspomaga nawilżenie i wzmacnia barierę ochronną.

Szukając odpowiednich kosmetyków nawilżających, warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt a mianowicie naturalne pochodzenie składników. Z kosmetykami jest tak jak z jedzeniem, mamy jedzenie wysoko przetworzone lub przygotowywane w prosty sposób, tak, aby zachować jego naturalne wartości odżywcze. Kosmetyki mamy konwencjonalne oraz naturalne. Nowoczesne kosmetyki naturalne, to powrót do tradycji, czerpanie z ziołolecznictwa oraz medycyny naturalnej. Składniki wzajemnie uzupełniają się, potęgując siłę działania, wzmacniając efekt. Oleje w nich zawarte są nierafinowane, tłoczone na zimno, bogate w witaminy i mikroelementy. Ekstrakty i wyciągi pozyskiwane są w możliwie najniższych temperaturach, aby nie zniszczyć wartości odżywczych. Często bazą są soki owocowe zamiast wody. Rośliny z których pozyskiwane są ekstrakty uprawiane są na plantacjach ekologicznych w warunkach dla siebie naturalnych bez użycia chemii przemysłowej, tak aby uzyskać jak największą efektywność i czystość biologiczną. Wybór należy do nas, warto mieć świadomość.

Jak dbać o skórę od środka? 

1. Kilka szklanek ciepłej wody z cytryną wypitych w ciągu dnia pobudzi pracę narządów wewnętrznych oraz skóry, wzmocni oczyszczanie organizmu.

2. Jedno awokado zjedzone codziennie to dawka witamin, mikroelementów, naturalnych tłuszczy, najlepszy naturalny suplement dla skóry.

3. Dwie łyżki dziennie oleju lnianego tłoczonego na zimno, ma naturalny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety, działa nawilżająco na organizm, to prawdziwy olej młodości.

Anna Grela, Twój ekspert w pielęgnacji