6 toksycznych produktów, które zatruwają Twój dom.

Robisz wszystko, aby zachować zdrowie. Dobrze się odżywiasz, ćwiczysz, stosujesz naturalną pielęgnację i bierzesz witaminy…

Ale czy wiesz, że zwykłe przedmioty znajdujące się w Twoim domu mogą sabotować te wysiłki? Niektóre z tych substancji zawierają czynniki rakotwórcze, które powodują szybsze dzielenie się komórek, uszkadzają DNA lub wywołują inne procesy w organizmie, które mogą ostatecznie doprowadzić do raka. Dowiedz się, jakie przedmioty i środki gospodarstwa domowego powinnaś usunąć ze swojej przestrzeni.

1.Świece zapachowe.

W większość świec zapachowych stosuje się knoty ołowiane, a ołów jest jedną z najbardziej katastrofalnych rzeczy dla twojego zdrowia. Używa się go do przedłużania knotów oraz aby świeca spalała się równomiernie. Ołów jest szkodliwą substancją toksyczną, która wywołuje problemy z równowagą psychiczną, może też wpływać na nasze hormony, powodując  zaburzenia w ich funkcjonowaniu. Większość ogólnodostępnych świec powstaje z wosku parafinowego, który podczas spalania się świecy wytwarza wysoce toksyczne substancje: toluen i benzen. Obie substancje są rakotwórcze, a wdychanie toluenu powoduje podrażnienia układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i immunologicznego. W trakcie palenia świecy parafinowej. możemy odczuwać  podrażnienia oczu i skóry. Dodatkowo w świecach zapachowych stosuje się sztuczne składniki barwiące oraz nadające zapach, które również nie są obojętne dla naszego organizmu. Zdrową alternatywą dla szkodliwych świec są te naturalne, stworzone z wosku sojowego i naturalnych ekstraktów zapachowych. Ekologiczne świece możesz znaleźć w ofercie marki Aromatherapy Associates i John Masters Organics.

2.Odświeżacze powietrza.

Większość z nas posiada je w domu nie zdając sobie sprawy z tego, że są szkodliwe dla zdrowia. Pachnące spraye w naszych łazienkach zawierają toksyczną substancję chemiczną o nazwie ftalan. Istnieje wiele rodzajów ftalanów, które mają różne konsekwencje zdrowotne, ale prawie wszystkie mają jedną wspólną cechę – wpływają na zdrowie reprodukcyjne. Wiele z  odświeżaczy powietrza dostępnych na rynku może powodować problemy układu oddechowego, astmę i wywoływać alergie. Na czarnej liście składników obecnych w odświeżaczach powietrza znajduje się również formaldehyd czy destylaty ropy naftowej. Warto rozważyć przygotowanie własnego, domowego odświeżacza powietrza z użyciem naturalnych olejków eterycznych, aby uniknąć regularnego wdychania toksycznych substancji.

3.Preparaty do sprzątania.

Paradoksalnie produkty, które mają za zadanie utrzymać Twój dom w czystości mogą być głównym źródłem toksycznych, rakotwórczych substancji. Jeśli jesteś użytkowniczką chemicznych środków czyszczących,  w trakcie każdego sprzątania w Twojej kuchni, łazience, w wypranych ubraniach,  na czyszczonych dywanach pojawiają się toksyczne substancje.  Ftalany, fosforany, perchloroetylen, amoniak, 2 – butoksyetanol: to niektóre z bardzo szkodliwych substancji, które mogą powodować uszkodzenia nerek, wątroby, mózgu i działają drażniąco na układ oddechowy. Obecnie na rynku dostępne są nietoksyczne środki czyszczące. Alternatywą jest także produkt, który prawdopodobnie masz pod ręką – ocet. Tradycyjne metody sprzątania z użyciem octu, a także sody oczyszczonej i soku z cytryny są skuteczne, nie zagrażają Twojemu domowi i nie zarysowują powierzchni.

4.Produkty antybakteryjne.

Środek antybakteryjny zazwyczaj kojarzy nam się z produktem bezpiecznym. Stosujemy go kiedy chcemy pozbyć się tych „wstrętnych bakterii”, aby uzyskać nieskazitelną czystość – za pomocą  środków czyszczących w naszym domu lub stosując kosmetyki antybakteryjne do pielęgnacji skóry, głównie dłoni. Okazuje się, że tego typu środki nie są obojętne dla naszego zdrowia, a regularnie stosowane mogą być bardzo szkodliwe. Najgorszą i jednocześnie najbardziej popularną substancją antybakteryjną jest  Triclosan. Substancja  grzybobójcza i bakteriostatyczna, która jest w użytku już od lat 40,  znajduje się w antybakteryjnych żelach do mycia dłoni, pastach do zębów, kosmetykach, detergentach. Dopiero kilka lat temu badania naukowe udowodniły, że Triclosan działa rakotwórczo, zaburza gospodarkę hormonalną, powoduje wady płodu, a także oporność na antybiotyki.  Jaka jest alternatywa? – Naturalne produkty antybakteryjne, których działanie oparte jest na wyciągach roślinnych i olejkach eterycznych, które posiadają działanie bakteriobójcze np. olejek lawendowy czy olejek z drzewa herbacianego.

5.Zasłony prysznicowe.

Większość zasłon łazienkowych jest wykonanych z  polichlorku winylu (PCV). Tego typu zasłony  bardzo często goszczą w naszych domach. Niestety – one także mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Badania wykazały, że emitują do powietrza toksyczne substancje chemiczne, w tym dioksyny, ftalany, chlorek winylu,  ołów, kadm i związki cynoorganiczne. Uwalnianie toksycznych związków rakotwórczych wpływa na układ oddechowy i rozrodczy oraz powoduje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, wątroby i nerek. To wyjaśnia, dlaczego PVC jest uważany za najbardziej toksyczny rodzaj plastiku. I dlaczego jest powiązany z rakiem. Nie sposób całkowicie uniknąć użytkowania plastiku. Możesz jednak ograniczyć ilość plastiku, jaką dopuszczasz do swojego życia. Daj swoim dzieciom zabawki, które nie zawierają PCV. Używaj alternatywnych pojemników do przechowywania żywności, takich jak szkło lub stal nierdzewna. Wybierz zasłony prysznicowe wykonane z naturalnych materiałów.

6.Syntetyczne dywany.

Nowe dywany zawierają toluen, benzen, formaldehyd, etylobenzen, styren  i wiele innych substancji chemicznych, które są znanymi czynnikami rakotwórczym. Zapach nowego dywanu to tak naprawdę 4 PC, który podrażnia drogi oddechowe i oczy, a jest stosowany w podkładzie lateksowym dywanów. Ponadto w produkcji dywanów stosuje się chemiczne środki barwiące.

Sztuczne dywany potrafią zatruwać nas całymi latami – stare dywany nie tylko posiadają w sobie wymienione chemikalia, mogą także zawierać inne, starszej generacji, których stosowanie zostało już zabronione. Dodatkowo, w ciągu lat użytkowania dywanu stosujemy chemiczne środki czyszczące czy odplamiające, które również wnikają w ich włókna. Posiadanie dywanów nie jest polecane dla alergików i astmatyków także poprzez zbiorowisko kurzu i bakterii, jakim się stają podczas użytkowania. Warto więc przemyśleć zakup dywanu do swojego domu, a przede wszystkim dokładnie sprawdzić materiał, z jakiego jest wykonany.

Oczywiście toksycznych produktów, które same przynosimy do naszych domów jest o wiele więcej. Mając świadomość, że wydawałoby się –  nieszkodliwe przedmioty domowego użytku, do których obecności jesteśmy przyzwyczajone od lat, mogą stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia – mamy szansę wyeliminować niektóre lub nawet większość z nich. Sprawdzajmy składy, czytajmy etykiety, zwracajmy uwagę na to z jakiego materiału dany produkt jest wykonany. W czasach, w których powiedzenie „wyjść na świeże powietrze” przestaje być aktualne, jeśli mamy wpływ na niepotrzebne źródło chemii w naszych otoczeniu, zdecydowanie  warto  się go pozbyć i wybrać zdrowszą alternatywę.

 

Justyna, Warsztat Piękna