HEV – niebieskie światło, które szkodzi Twojej skórze.

Za uszkodzenia skóry i jej przedwczesne starzenie z reguły winimy promienie  UV. Ale czy wiesz, że szkodliwe działanie światła widzialnego o wysokiej energii (HEV) może być tak samo silne, jak to wywołane przez światło UVA i UVB?

Co to jest światło HEV?

Niebieskie światło, czyli światło HEV, to forma światła widzialnego o zakresie od około 380 do 500 nanometrów. HEV jest emitowane przez ekrany komputerów, tabletów i smartfonów, z którymi mamy styczność przez większość dnia. Niebieskie światło jest również częścią światła słonecznego, ale badacze są bliscy pewności,  że nie przyczynia się ono  do ryzyka raka skóry, jak ma to miejsce w przypadku promieni UVA i UVB.

Badania nad niebieskim światłem wykazały natomiast, że HEV może być równie szkodliwe dla skóry jak światło UV, chociaż szkodzi nam w inny sposób.  Światło HEV może wpływać na to, jak funkcjonuje nasza skóra w odniesieniu do jej zdolności do samoregulacji oraz działania naturalnej bariery ochronnej znajdującej się na powierzchni skóry. Zmiany nie są widoczne gołym okiem od razu, nie zaobserwujemy oparzeń czy pieczenia skóry.  Zdarza się jednak, zwłaszcza u osób, że ze skórą suchą i dojrzałą, że po całym dniu pracy przy komputerze zauważają lekkie zaczerwienienie twarzy i okolic dekoltu.

Światło HEV może postarzać skórę.

Czym zatem może skutkować długofalowy kontakt ze światłem HEV? – Przedwczesnym starzeniem się skóry: utratą kolagenu i elastyny, nadmiernym wysuszeniem, utratą jędrności pojawieniem się zmarszczek i przebarwień. Podczas gdy promienie słoneczne UVB powodują poparzenia, a promienie UVA uszkodzenia głębokie niszcząc DNA skóry, światło HEV  penetruje jeszcze głębsze jej warstwy, powodując tworzenie się wolnych rodników. Jeśli nie zapewnimy skórze ochrony antyoksydacyjnej, działalność wolnych rodników spowoduje stres oksydacyjny. Nasza skóra stanie się dosłownie „zestresowana” – szara, bez witalności, o niezdrowym wyglądzie.

Jak się przed nim chronić?

Aby utrzymać zdrowie skóry, należy ją chronić przed HEV. Problem polega na tym, że jesteśmy narażeni na działanie niebieskiego światła właściwie bez przerwy. Nawet jeśli nie znajdujemy się przed ekranem w pracy, wciąż mamy kontakt z ekranem naszego telefonu. Większość z nas, już po przebudzeniu sięga po telefon i nie rozstaje się z nim aż do momentu pójścia spać, na ekran smarfona patrzymy nawet leżąc już w łóżku.

Co więc możesz zrobić, aby chronić skórę przed światłem HEV? Codzienne stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania jest logicznym pierwszym wyborem, biorąc pod uwagę, że słońce emituje dużą część niebieskiego światła. Ale nie sięgaj po jakikolwiek filtr przeciwsłoneczny, wybierz filtr mineralny,  minimum SPF 30, o wysokiej zawartości antyoksydantów.

W jaki sposób antyoksydanty będą chronić Twoją skórę przed HEV? Tak samo jak w przypadku promieni UV, niebieskie światło powoduje tworzenie się wolnych rodników na naszej skórze. Zaskakująca różnica polega na tym, że niebieskie światło może wnikać głębiej w skórę niż światło UVA, powodując głębsze uszkodzenia, które ostatecznie pojawiają na jej powierzchni w postaci zmarszczek i przebarwień. Przeciwutleniacze znajdujące się w nowoczesnych formułach produktów przeciwsłonecznych i pozostałych codziennych produktach pielęgnacyjnych,  po nałożeniu na skórę pomagają chronić  i neutralizować działanie wolnych rodników, przeciwdziałając powstawaniu uszkodzeń. Należą do nich ekstrakty roślinne o działaniu antyoksydacyjnym np. wyciąg z babki lancetowatej, organiczne soki owocowe, zielona herbata, witamina C, bisabobol czy czerwone algi.

Jeśli chcemy chronić naszą skórę kompleksowo zarówno, przed promieniami UV, światłem HEV, ale także przed zanieczyszczeniami środowiska – kluczem do sukcesu jest bezpieczna, mineralna ochrona słoneczna, która nie powoduje tworzenia się wolnych rodników. Po drugie – upewnijmy się, że nasz krem na dzień zawiera silnie działające antyoksydanty, aby uchronić skórę od stresu środowiskowego.

Allies Of Skin Multi Nutrient Cream – krem miejski na dzień z 10 antyoksydantami, chroniący przed zanieczyszczeniami środowiska i stresem oksydacyjnym.

Soleil Toujours Mineral Sunscreen –  krem SPF 30 z antyoksydantami i składnikami odżywczymi (sok z aloesu i wyciąg z lukrecji).

Juice Beauty CC Cream – nawilżając krem CC SPF 30 na bazie soków owocowych, z antyoksydantami i witaminami.

 

 

Justyna, Warsztat Piękna