Hydrolaty – moc natury w pielęgnacji.

Hydrolat to naturalny półprodukt o korzystnych właściwościach pielęgnacyjnych. Powszechnie znany również jako woda kwiatowa, jest produktem procesu destylacji z parą wodną poszczególnych części lub całych świeżych roślin. Produktami destylacji jest faza oleista, którą stanowi olejek eteryczny, oraz faza wodna, którą stanowi hydrolat, zawierający cenne substancje biologicznie aktywne rozpuszczalne w wodzie. Woda kwiatowa zawiera także niewielkie ilości (od 0,02 do 0,5%) olejku. Hydrolaty wykazują dużo mniejszy potencjał drażniący w porównaniu z olejkami eterycznymi, mają lekko kwaśne pH, które jest zbliżone do odczynu skóry. Działają tonizująco, łagodząco i odświeżająco, nie wywołują podrażnień i są bezpieczne w stosowaniu. Nie powinny ich stosować jedynie osoby uczulone na roślinę, z której pozyskany został dany hydrolat. Różne hydrolaty możemy mieszać, przez co wzmacniamy ich działanie.  Ich potencjał pielęgnacyjny możemy wykorzystywać na wiele sposobów, poniżej kilka propozycji.

  • Z powodzeniem zastąpią tonik czy mgiełkę, ponieważ można stosować je bez rozcieńczenia bezpośrednio na skórę ciała, twarzy oraz włosy. Będą działać tonizująco, łagodząco i odświeżająco.
  • Z racji właściwości regeneracyjnych, kojących i łagodzących, można je stosować bezpośrednio po depilacji. W ten sposób zapewnimy skórze ukojenie oraz wyeliminujemy powstawanie podrażnień.
  • Nasączone hydrolatem waciki możemy stosować jako okład na oczy w celu ukojenia zmęczonej skóry na powiekach. Doskonale sprawdzi się np. hydrolat różany czy rumiankowy.
  • Hydrolaty można stosować do rozrabiania masek w proszku na przykład z alg oraz glinek. W zależności od tego jaki mamy rodzaj skóry, dobieramy odpowiedni hydrolat, aby wzmocnić działanie pielęgnacyjne maseczki.

Wody kwiatowe mogą być też wykorzystane jako faza wodna w produkcji emulsji do twarzy czy ciała, wzbogacając w ten sposób produkt w cenne składniki aktywne. Kiedy krem zamiast wody zawiera hydrolat, możesz być pewna, że producent zadbał o to, aby efekt pielęgnacyjny był większy. Hydrolaty stosowane jako baza w kremie są kompatybilne z pozostałymi składnikami aktywnymi, zatem wzmacniają efekt stosowanego produktu.

Hydrolat różany – zalecany do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, dojrzałej. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Nadaje skórze elastyczności, wygładza ją i odżywia. Jest silnym, naturalnym antyoksydantem.

Hydrolat pomarańczowy – ma działanie anti-aging ze względu na zdolność do pobudzania syntezy elastyny i kolagenu w skórze. Działa antyoksydacyjnie, nawilża i regeneruje skórę. Działa ochronnie, przeciwzapalnie i wygładzająco.

Hydrolat neroli – czyli hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy, nadaje świeży i promienny wygląd, nawilża i przywraca właściwe pH skórze. Wyrównuje koloryt, rozjaśnia, delikatnie napina, ściąga pory. Posiada intensywny kwiatowo-cytrusowy zapach.

Hydrolat z werbeny – działa silnie antybakteryjne i przeciwzapalne. Polecany jest dla skór tłustych, trądzikowych i mieszanych. Balansuje pracę gruczołów łojowych, matuje, tonizuje i odświeża. Działa antyoksydacyjnie, a także łagodzi podrażnienia.

Hydrolat miętowy – ma działanie tonizujące i odświeżające. Daje przyjemne uczucie chłodu, idealny latem dla odświeżenia, jak również po depilacji. Rozjaśnia i nawilża skórę.

Hydrolat oczarowy – idealnie sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej i zanieczyszczonej. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwutleniająco, uszczelnia naczynia krwionośne i reguluje krążenie podskórne, reguluje także wydzielanie sebum. Posiada dość niskie pH, co wzmacnia działanie przeciwtrądzikowe, ale w przypadku wystąpienia podrażnienia, należy stopniowo przyzwyczajać skórę do stosowania tego preparatu.

Hydrolat rumiankowy – wpływa na ukojenie skóry, złagodzenie jej, nawilżenie i zregenerowanie. Skutecznie eliminuje podrażnienia, stany zapalne i łuszczenie się. Działa silnie antyseptycznie oraz dobrze wspomaga gojenie skóry. Sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej, naczynkowej.

Hydrolat z drzewa herbacianego – ma silne działanie antyseptyczne, oczyszczające, przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz regeneracyjne. Zwęża pory skóry, normalizuje wydzielanie łoju, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Polecany do stosowania w przypadku łojotoku, łupieżu i trądziku.

 

Anna Grela, Twój ekspert w pielęgnacji