5 powodów, dla których warto wybrać filtry mineralne.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne to najlepsza linia obrony przed uszkodzeniami powodowanymi przez słońce, przedwczesnym starzeniem się i rakiem skóry. Mineralne preparaty SPF nie tylko wykazują wysoką skuteczność, ale ich formuły są także bardziej komfortowe w stosowaniu niż kiedykolwiek. Zastanawiasz się, jaki preparat powinnaś wybrać tego lata? Poznaj najważniejsze zalety filtrów mineralnych.

1. Składniki aktywne w preparatach mineralnych są bezpieczne dla Twojego organizmu. 

Musisz pamiętać o tym, że skóra jest największym organem Twojego ciała i duża część substancji, jakie na nią aplikujesz, jest wchłaniana bezpośrednio do krwiobiegu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na chemiczne składniki zawarte w kremie przeciwsłonecznym. Dlaczego? W konwencjonalnych preparatach przeciwsłonecznych stosuje się substancje aktywne o wyjątkowo wysokim stopniu wchłanialności. Formuła takiego preparatu przenika głęboko przez skórę i działa rozpraszając promienie słoneczne. Nakładając przepisową ilość kremu kilka dni z rzędu – sprawiamy, że toksyczne składniki kumulują się w naszym organizmie. Są to między innymi oxybenzone i octinoaxte – by wymienić jedne z tych najczęściej stosowanych. Mogą  one zaburzać funkcjonowanie hormonów, podrażniać naszą skórę, powodować alergie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku filtrów mineralnych, które, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi – nie są wchłaniane przez skórę. Zamiast tego, tworzą na niej warstwę ochronną, odbijając promienie UV niczym lustro. Składniki takie jak titanium dioxide oraz  zinc oxide są w pełni bezpieczne i mogą być stosowane także u dzieci.

2. Szerokie spektrum działania i fotostabilność.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają filtry, które chronią przed promieniowaniem UVB. To typ promieni, który uszkadza powierzchniowe warstwy skóry i powoduje oparzenia słoneczne. Mineralne filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu chronią także przed UVA, które są na tyle silne, że przenikają chmury, a nawet szkło i powodują szybsze starzenie się  skóry w postaci zmarszczek i przebarwień. Innym powodem, dla którego warto wybrać mineralne filtry przeciwsłoneczne jest ich fotostabilność. To oznacza, że nie tracą swoich właściwości pod wpływem światła słonecznego. Niektóre chemiczne filtry przeciwsłoneczne są niestabilne, dlatego dla długotrwałej ochrony muszą być łączone z innymi składnikami.

3. Komfortowa konsystencja.

Filtry mineralne mogą być równie komfortowe na skórze jak codzienny krem nawilżający. Najnowsze formuły są nie tylko przyjemne w stosowaniu, ale oprócz tego nie powodują efektu „bielenia” cery. Jeśli szukasz ultra lekkiego produktu z SPF, możesz wybrać wodoodporną mgiełkę. Dodatkowo, naturalne preparaty z filtrami, zamiast syntetycznej bazy, zawierają antyoksydanty i roślinne składniki odżywcze.

4. Nie podrażniają, a pielęgnują.

Niektóre ze składników aktywnych stosowanych w konwencjonalnej ochronie przeciwsłonecznej wywołują alergie i reakcje skórne. Nietrudno zgadnąć, co jest tego powodem – nakładamy na siebie skoncentrowaną dawkę chemii. Ponieważ mineralne filtry przeciwsłoneczne zawierają naturalne składniki aktywne, ryzyko podrażnienia jest minimalne. Dla potwierdzenia tego faktu – tlenek cynku jest stosowany w naturalnych kremach dla dzieci, aby złagodzić odparzenia.

5. Są bezpieczne dla środowiska.

Chemiczne składniki przeciwsłoneczne wpływają również na środowisko. W jaki sposób? Zazwyczaj nakładamy krem przeciwsłoneczny przed pływaniem, co sprawia, że większość formuły znajdującej się na naszej skórze, zwyczajnie zostaje w wodzie. Stosując filtry mineralne, dbasz więc o roślinność i zwierzęta morskie.

 

Jakie preparaty z filtrami polecamy:

 

 

Evolve Beauty Climate Veil SPF 20

To lekki krem na co dzień, który oprócz ochrony skóry zapewni Ci delikatne wyrównanie kolorytu.

Soleil Toujours Mineral Sunscreen SPF 30

Krem ochronny o silnym działaniu kojącym i przeciwzapalnym, redukuje wszelkie zaczerwienienia oraz podrażnienia. Długotrwale nawilża i ujędrnia skórę.

Susanne Kaufmann Sun Cream Cell Protection SPF 30

Nawilżająca formuła o wakacyjnym zapachu, odpowiednia dla wrażliwej cery. Ochroni  Twoją skórę przed  promieniami UV, a równocześnie przed odwodnieniem spowodowanym przebywaniem na słońcu. Dostępny w zestawie z żelem po opalaniu, razem tworzą duet idealny.

                      

Soleil Toujours Organic Sheer Micro Mist

Ta ultra lekka mgiełka będzie doskonała dla cery tłustej, skłonnej do zapychania. To dobry wybór także jeśli lubisz aktywnie spędzać lato – mgiełka jest wodoodporna.