Trądzik pospolity, młodzieńczy to najczęstszy problem pielęgnacyjny nastolatków związany z powstawaniem zaskórników, grudek oraz krostek w okolicach łojotokowych – środek twarzy, klatka piersiowa, plecy. W powstawaniu trądziku zasadnicze znaczenie mają zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania.
Na skórze obserwujemy charakterystyczne zmiany, które mogą występować z różnym nasileniem:
- przerost gruczołów łojowych, połączony ze zwiększonym wydzielaniem łoju
- nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, co powoduje powstawanie grudek i zaskórników
- zwiększoną reaktywność mieszków włosowo-łojowych spowodowaną zmianami hormonalnymi
- namnażanie się bakterii beztlenowych, których obecność w gruczołach łojowych sprzyja powstawaniu wykwitów zapalnych w obrębie skóry
Zmiany skórne występujące w trądziku młodzieńczym to: łojotok, zaskórniki (otwarte i zamknięte), grudki i krostki, czasami nacieki zapalne i cysty. W związku z tymi zmianami, możemy wyróżnić kilka typów trądziku młodzieńczego: zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, bliznowcowi, ropowiczy. W przypadkach ekstremalnych zmiany trądzikowe mogą być tak intensywne, że powstają blizny. Trądzik młodzieńczy źle prowadzony, czy zaniedbany może przejść w stan przewlekły i prowadzić do uszkodzeń oraz trwałych zmian w skórze.
Co ma znaczenie dla przebiegu trądziku młodzieńczego?
- Dieta najogólniej rzecz ujmując powinna być uboga w cukry proste ( cukier to pokarm dla trądziku), nabiał krowi, żywność wysoko przetworzoną, napoje gazowane i słodzone. Warto zmniejszyć w posiłkach ilość produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Dieta powinna być dobrze zbilansowana.
- Stres – zarówno ten emocjonalny, jak i spowodowany codziennymi obowiązkami, zbyt mała ilość snu, zanieczyszczenie środowiska.
- Światło niebieskie emitowane z ekranów komputerów, smartfonów, tabletów podrażnia skórę odwodnioną, a skóra trądzikowa traktowana zbyt agresywnymi kosmetykami ma osłabioną naturalną barierę ochronną.
- Candida albicans – drożdżak, który w sprzyjających warunkach wywołuje grzybicę skóry. A tak jak wcześniej wspomniałam, zbyt agresywna pielęgnacja osłabia kondycję skóry i naraża na dodatkowe problemy.
- Higiena osobista jest kluczowa. Powinna być dobrana indywidualnie, bo każdy jest inny. Znaczenie ma tu i nasilenie zmian, łojotoku ale też aktywność fizyczna i stan emocjonalny.
- Suplementacja to obok diety i higieny bardzo istotny element pielęgnacji. Nie zawsze jest ku temu wskazanie, ale można wspomagać się ekstraktami ziołowymi, herbatkami czy mikroelementami.
- Kosmetyki do cery tłustej z trądzikiem młodzieńczym powinny działać wielokierunkowo. Nie można dopuścić do przesuszenia, bo można wpaść w „błędne koło łojotoku”. Nadmierne wysuszenie spowoduje pobudzenie i nadmierną pracę gruczołów łojowych oraz bardzo osłabi i uwrażliwi skórę.
A oto kilka zasad istotnych w pielęgnacji młodej skóry z problemem trądziku:
- Nie niszcz warstwy ochronnej przy oczyszczaniu.
Sebum – stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę ochronną skóry. Zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, chroni przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego, przed działaniem czynników drażniących i mikrourazami mechanicznymi. Zmiękcza i wygładza powierzchnię skóry.
- Złuszczaj kwasami.
Kosmetyki z kwasami AHA o działaniu przeciwzapalnym i złuszczającym powinny być elementem codziennej pielęgnacji. Będą niwelować stan zapalny, odblokowywać pory, regulować proces złuszczania naskórka.
- Nawilżaj.
Nawilżenie skóry to gwarancja jej dobrej kondycji. Wtedy procesy zapalne nie zostawiają głębokich śladów i minimalizujemy w ten sposób ryzyko powstania przebarwień i blizn.
- Dokładnie oczyszczaj.
Najważniejszym elementem jest wieczorne oczyszczanie skóry. To jest zasadniczy moment w pielęgnacji skóry trądzikowej. Po całym dniu skóra musi być oczyszczona, ze wszystkich zanieczyszczeń, które zebrały się na jej powierzchni w ciągu dnia ( nadmierna ilość łoju, kurz i inne zanieczyszczenia, makijaż).
- Stosuj kosmetyki naturalne.
Staraj się stosować do pielęgnacji kosmetyki naturalne. Nie będą wysuszać skóry, osłabiać jej agresywnym działaniem. Skóra będzie oddychać. Trądzik będzie przebiegał łagodniej.
Jakie kosmetyki są odpowiednie do pielęgnacji skóry z trądzikiem młodzieńczym? Czym się sugerować przy wyborze?
Podstawowa zasada to im mniej tym lepiej. Młoda skóra ma duży potencjał do samoregeneracji, nie można jej obciążać nadmierną ilością kosmetyków.
Podstawą jest produkt do oczyszczania. Powinien być delikatny, bez alkoholu, w składzie powinny znaleźć się delikatne środki powierzchniowo czynne, najlepiej pozyskane z roślin. Oczyszczanie nie może naruszać naturalnej bariery ochronnej. Po wysiłku fizycznym, przy nadmiernym łojotoku można umyć skórę dwa razy. Kolejny krok to tonik, najlepiej na bazie hydrolatów, również bez alkoholu. Powinien działać nawilżająco, kojąco, balansować pH skóry, równoważyć pracę gruczołów łojowych.
Ważny jest odpowiedni dobór produktu działającego typowo antytrądzikowo. Wyróżnić możemy dwa rodzaje takich produktów. Pierwszy to działający typowo na stany zapalne, do stosowania miejscowego. Nakładamy go na czystą skórę wieczorem, wtedy będzie działał najskuteczniej . Natomiast w przypadku zmian trądzikowych zamkniętych bez stanu zapalnego, wskazany jest produkt o działaniu złuszczającym. W przypadku nadmiernego łojotoku na noc nie nakładamy kremu pielęgnacyjnego. Wystarczą powyższe 3 produkty. Rano, po umyciu i tonizacji, należy nałożyć na skórę lekki krem nawilżający, ewentualnie BB. Istotne są też produkty do mycia ciała oraz do włosów. Też powinny być naturalne i delikatne, ale jednocześnie skuteczne w usuwaniu nadmiernej ilości łoju.
Przy doborze kosmetyków istotna jest też kwestia matowienia skóry. Im bardziej matujemy, tym mocniej skóra będzie się świecić. Świecenie nasila nadmierne odtłuszczanie skóry. Jeśli pielęgnacja będzie delikatna, skóra będzie dobrze nawilżona to świecenie będzie mniejsze. Produkty matujące odwadniają naskórek, napędzając „błędne koło łojotoku”, o którym wspomniałam wcześniej. Odwodnienie prowadzi do zablokowania ujść gruczołów łojowych i nasila powstawanie grudek i zaskórników.
Składniki kosmetyków o właściwościach wspomagających pielęgnację skóry trądzikowej:
- kwas azelainowy – hamuje aktywność gruczołów łojowych, wykazuje działanie bakteriostatyczne do bakterii tlenowych i beztlenowych, rozjaśnia, zapobiega podrażnieniom, zmniejsza rogowacenie naskórka
- kwas salicylowy – pozyskany z kory wierzby, o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych, pomaga odblokować pory, rozpuszcza ich zawartość i zapobiega uszkodzeniu skóry
- ekstrakt z drożdży – bogaty w cynk, Wit. B6.
- ekstrakt z zielonej herbaty, olejek z drzewa herbacianego – działają przeciwzapalnie i antyseptycznie
- aloes, lawenda – łagodzą stany zapalne i podrażnienia
- aktywny węgiel – dobrze oczyszcza skórę tłustą bez naruszenia naturalnej bariery ochronnej
- oczar wirginijski – reguluje wydzielanie sebum, zapobiega nadmiernemu świeceniu się cery, ściąga pory
- miód manuka – wzmacnia proces naprawczy skóry, na właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, doskonale nawilża i koi cerę
- koloidalne srebro – działa antyseptycznie i przeciwgrzybicznie, zmniejsza przetłuszczanie się skóry, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych
- probiotyki – regulują funkcjonowanie flory bakteryjnej skóry, łagodzą stan zapalny i zaczerwienienia
- glinki: zielona, Ghassoul – głęboko oczyszczają pory, regulują produkcję sebum, ściągają pory
Podukty dla młodej skóry z trądzikiem, które polecam:
- Mydło z aktywnym węglem
Sister & Co Bamboo Charcoal Deep Cleanse Detoxifying Soap Bar
- Naturalny tonik dla skóry trądzikowej z wyciągiem z drzewa herbacianego, oczarem wirginijskim i lawendą
Beyond Organic Skincare Natural Clarifying Toner
- Naturalna pianka oczyszczająca na bazie łagodnego, roślinnego środka powierzchniowo czynnego
Beyond Organic Skincare Purifying Cleanser
- Naturalny żel przeciwzapalny z aloesem i wyciągiem z kory wierzby
Beyond Organic Skincare Natural Treatment Gel
- Żel do mycia cery trądzikowej rozjaśniający przebarwienia
Phenome Calming Blemish Cleanser
- Peeling enzymatyczny z kwasem mlekowym
Phenome Enzymatic Gentle Exfoliator
- Czysta glinka Ghassoul do mycia twarzy
Anna Grela, Twój ekspert w pielęgnacji.