Cukrowy detoks i plan naprawczy.

Całkowite wyeliminowanie cukru z diety jest raczej niemożliwe, nie ma się co łudzić. Warto jednak znacznie go ograniczyć i dać sobie szansę na lepsze samopoczucie i ładną skórę. Najlepiej podejść do tego zadaniowo i wprowadzić zmiany w diecie i pielęgnacji. Często pod wpływem mody zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, eliminując z diety mięso, tłuszcze zapominając o tym, że dieta powinna być zbilansowana. Nasze posiłki są za mało urozmaicone, jemy głównie cukier, przetworzone węglowodany. Tłumacząc się brakiem czasu.

Zmiany w diecie

  • Dbaj o to, aby jak najczęściej w posiłkach było białko, nie ważne czy od zwierzęce czy roślinne. Każde z nich będzie stabilizować poziom cukru we krwi, nie będziesz mieć napadów łaknienia.
  • Codziennie dostarczaj organizmowi zdrowych tłuszczy, one także stabilizują poziom cukru we krwi, a oprócz tego działają przeciwzapalnie. Sprawią, że będziesz bardziej syta i nie będzie Cię ciągnąć do słodkich przekąsek.
  • Zwracaj uwagę na węglowodany, wyeliminuj te oczyszczone. Pełnoziarniste są zdrowsze i co najważniejsze, zapobiegają nagłym skokom stężenia cukru we krwi. Nie będziesz mieć napadów łaknienia i podjadania.
  • Zrezygnuj ze wszelkich słodzików, syropów, napoi gazowanych, dosładzanych soków, słodyczy i wszystkiego co jest bez wartości odżywczych dla naszego organizmu. Proste, jak najmniej przetworzone jedzenie jest zdrowsze i korzystniejsze dla naszego organizmu.
  • W początkowym okresie detoksu, warto wspomóc się suplementacją. Chrom stabilizuje poziom cukru we krwi, sprawia, że mamy mniejszą ochotę na słodkie. Cynk, niweluje stany zapalne na skórze. Sprawdź koniecznie jakość suplementów, producenta, pochodzenie surowców.

Cukier w kosmetykach

I to jest swego rodzaju paradoks, że cukier w diecie wywołuje stany zapalne, wykwity i przyspiesza proces starzenia się skóry, a w kosmetykach doskonale niweluje te objawy. Czym najlepiej niwelować skutki cukru w diecie? Cukrami w kosmetykach…

Historycznie podchodząc do tematu, cukier doskonale sprawdzał się w leczeniu ran.  Aby przyspieszyć gojenie się, oczywiście niezbyt dużych ran, mieszano cukier z jodem i powstałą miksturę nakładano na zranione miejsca u ludzi oraz zwierząt domowych.  Dzięki temu pozbywano się bakterii w ranie i uruchamiał się proces gojenia. Było to możliwe ponieważ cukier jest naturalnym humektantem, czyli doskonale przyciąga i utrzymuje wilgoć w skórze. A prawidłowe procesy naprawcze w skórze gwarantuje odpowiednie nawilżenie.

Cukier jest też źródłem kwasu glikolowego  (alfa-hydroksykwasu AHA), który przyspiesza przemianę komórkową, utrzymując młody wygląd skóry, balansuje skórę skłonną do niedoskonałości i nadprodukcji sebum. Z kolei, kwas hialuronowy i ekstrakt z alg należą do rodziny glikozydów –  substancji, którą można znaleźć w całej gamie kosmetyków do pielęgnacji. W pielęgnacji skóry sacharydy są szeroko stosowane jako substancje filmotwórcze, poprawiające konsystencję,  składniki nawilżające i wygładzające.  Wspomniany kwas hialuronowy jest mukopolisacharydem i głównym składnikiem glikozydowym macierzy zewnątrzkomórkowej, odpowiada za wytrzymałość tkanki łącznej. Natomiast, 60 % substancji czynnych zawartych  algach to polisacharydy.

Ekstrakty roślinne zawierają wiele substancji czynnych w formie glikozydu, wykorzystywanych w kosmetykach:

Arbutyna – stosowana w przypadku hiperpigmentacji.

Flawonoidy (jak kwercetyna i hesperdyna) tworzą rozpuszczalne w wodzie glikozydy o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwbakteryjnym i częściowo stabilizującym naczynia (rutyna).

Izoflawony, inaczej  „fitohormony” mają miejscowe działanie estrogenowe: występują w soi i czerwonej koniczynie.

Salicyna to glukozyd z ekstraktu z kory wierzby. Salicyna powstaje z glukozy i alkoholu salicylowego i ma działanie przeciwdrobnoustrojowe podobne do kwasu salicylowego.

 

Przykładowe produkty

 

Prodizia  to  opatentowany składnik ALLIES OF SKIN.  Niwelujący  proces glikacji produkt z retinolem do stosowania na noc:

Allies of Skin Retinal And Peptides Overnight Mask

NUORI z  roślinną betainą pozyskiwaną z buraka cukrowego:

Nuori Supreme Moisture Mask

Nuori Supreme Polishing Treatment

SUSANNE KAUFMANN, serum z kwasem hialuronowym:

Susanne Kaufmann Hyaluron Serum Moisturizing

TATA HARPER maska oczyszczająca, zawiera  Saccharum Officinarum (Sugar Cane) Extract, to wyciąg z trzciny cukrowej zawierający naturalne kwasy AHA, dzięki którym maska złuszcza martwy naskórek:

Tata Harper Clarifying Mask

BEYOND ORGANICS SKINCARE odmładzający krem na noc, zawiera Beta-glukan polimer zbudowany z glukozy, pozyskiwany z ziaren owsa i jęczmienia:

Ultra Radiance Age Defying Night Cream

 

 

Anna Grela, Twój ekspert w pielęgnacji