Nadwrażliwość skóry a pielęgnacja naturalna.

Nadwrażliwość skóry jest coraz częstszym problemem, spotykanym zarówno u kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Wrażliwa skóra charakteryzuje się nadmierną reakcją na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, która objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, nadmierną suchością, a często również uporczywym świądem. Nadwrażliwość może dotyczyć zarówno skóry twarzy jak i całego ciała, zawsze jednak wymaga szczególnej troski. Nieocenioną pomocą w przypadku skóry wrażliwej jest odpowiednio dobrana codzienna pielęgnacja, która pomaga złagodzić, lub całkowicie wyeliminować, problem nadwrażliwości. Większość osób z wrażliwą skórą, prędzej czy później, próbuje kremów „dla cery wrażliwej”, jednak zazwyczaj kosmetyki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a co więcej, nasilają problem skórny. W efekcie, nakładane zaledwie kilka razy, zostają szybko odstawione. Problem opisywanych kosmetyków najczęściej tkwi w ich składzie i niewłaściwie dobranych składnikach, które w przypadku zdrowej skóry mogą nie powodować żadnych reakcji. Szczególnie dotyczy to bazy kosmetycznej zastosowanej w produkcie, która zazwyczaj składa się z wody i syntetycznych substancji tłuszczowych, które powodują wytworzenie nieprzepuszczalnej okluzji na powierzchni skóry. Powoduje to zaburzenie jej funkcjonowania, a co za tym idzie, zaostrzenie problemu skórnego.

Alternatywą dla wrażliwej skóry jest pielęgnacja organiczna. W kosmetykach naturalnych nie stosuje się drażniących i szkodliwych substancji, dzięki czemu kremy nie nasilają nadwrażliwości. Ponadto, woda, bazowa w kosmetykach konwencjonalnych, zostaje zastąpiona różnego rodzaju hydrolatami lub sokiem z aloesu. Dzięki temu, zamiast obojętnej kosmetycznie wody, użyte są składniki, które wykazują dobroczynny wpływ na skórę. Sok z aloesu działa szczególnie korzystnie w przypadku skóry wrażliwej, ponieważ działa na nią nawilżająco, przeciwzapalnie i łagodząco. Różnica pomiędzy składem kosmetyków konwencjonalnych i naturalnych dotyczy również wykorzystywanych substancji tłuszczowych. W kremach dla cery wrażliwej warto szukać olejów pochodzenia naturalnego, które uszczelnią naskórek i wzmocnią barierę ochronną skóry, dzięki czemu będzie doskonale nawilżona i mniej reaktywna. Co więcej, jej odporność będzie na najwyższym poziomie, a czynniki zewnętrze nie będą powodować wystąpienia reakcji skórnych.

W kosmetykach szukajmy również składników aktywnych, które wspomogą pielęgnację skóry wrażliwej. Możemy do nich zaliczyć wszystkie składniki o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i przeciw podrażnieniom. Zaliczamy do nich wyciąg z nagietka, rumianku, lipy, propolisu i róży. Warto skupić się na kompleksowym podejściu do pielęgnacji skóry i dobrać produkty odpowiednie do każdego z etapów pielęgnacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty do oczyszczania, które często zawierają drażniące i wysuszające substancje myjące. Codzienną pielęgnację warto wzmocnić przez aplikację serum i maseczki. Nie zapominajmy również o pielęgnacji okolicy oczu, która jest szczególnie wymagająca u osób z problemem nadwrażliwości.

santaverde

Chociaż wymogów, które powinny spełniać produkty do pielęgnacji skóry wrażliwej jest wiele, to na rynku obecne są marki, którym można zaufać. Na przykład produkty Santaverde, produkowane na bazie soku z aloesu, zapewnią skuteczną i kompleksową pielęgnację skóry wrażliwej.

Poznaj produkty Santaverde.

IMG_0504

Opracowanie i tekst: Olga Miedzińska, Warsztat Piękna.

Kosmetolog, ekspert pielęgnacji naturalnej. Absolwentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.