Toksyczne składniki, których należy unikać!

To może być przytłaczająca informacja jeśli weźmie się pod uwagę jak wiele szkodliwych składników może być zawartych w produktach kosmetycznych o których istnieniu nie mamy świadomości. Prezentujemy krótką listę toksycznych składników, których należy unikać w kosmetykach w codziennej pielęgnacji skóry.

Aluminium jest wiązany z chorobą Alzheimera oraz rakiem piersi. Unikaj produktów zawierające ten składnik. Metal ten jest na listach składników rakotwórczych, mutagennych i toksycznych. Składnik jest powszechnie stosowany w antyperspiarantach, dezodorantach i cieniach do powiek.

Bar jest metalem ciężkim, który stosuje się w takich kosmetykach jak pomadki do ust. Wykazuje toksyczne działanie i został zakazany do stosowania w kosmetykach w Europie wiele lat temu.

Smoła węglowa jest stosowana w szamponach dedykowanych do włosów z problemem łupieżu i suchością skóry głowy. Jest również stosowany jako barwinki w produktach do farbowania włosów. Etykiety kosmetyków zawierające ten składnik mogą być mylące. Składnik widnieje również pod takimi nazwami jak FD, FDC, FD&C. Jest to składnik o działaniu rakotwórczym i toksycznym. Często przyczynia się do występowania alergii, wysypek oraz pokrzywki u wielu użytkowników kosmetyków.

Dioksyny są to zanieczyszczenia środowiska, które są tworzone w niezamierzony sposób jako produkt uboczny działalności handlowej lub spalania odpadów komunalnych i paliwa. Chlorowane dioksyny są wytwarzane podczas wybielania wacików, chusteczek do twarzy i produktów do higieny osobistej. Badania pokazuję, że dioksyny mogą powodować szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak uszkodzenia układu rozrodczego, wady wrodzone, poronienia oraz nowotwory. Należy kupować wyłącznie produkty papierowe całkowicie wolne od chloru, wybielane przy użyciu nadtlenku wodoru.

Formaldehyd jest powszechnie stosowany w lakierach do paznokci, co wiąże się z zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka nosa i płuc u osób stosujących produkty z jego zawartością. Formaldehyd działa drażniąco na błony śluzowe. Jest to składnik o działaniu rakotwórczym.

Rtęć jest metalem ciężkim, który wykazuje dużą toksyczność. Składnik bez problemu dociera do komórek mózgu i układu nerwowego, nawet po jednorazowym kontakcie. Przerażający jest fakt, że składnik jest nadal stosowany w przemyśle kosmetycznym w cieniach do powiek. Codzienne używanie cieni z zwartością rtęci w delikatnej okolicy oczu może powodować jego magazynowanie w pobliżu nerwu wzrokowego. Rtęć została zakazana przez American Dental Association w 2007 roku do stosowania w wypełnieniach stomatologicznych. W Europie zakaz ten obowiązuje od wielu lat.

Parabeny są konserwantami stosowanymi do hamowania wzrostu drobnoustrojów, w celu przedłużenia trwałości kosmetyku. Ich nazwy na opakowaniach to buty, methyl i propyl paraben. Parabeny są znane jako ksenoestrogeny, które wykazują zdolność wchodzenia w interakcje z układem hormonalnym.

Wazelina jest często używanym składnikiem w pomadkach do ust i produktach dla dzieci. Wytworzona z oleju mineralnego o petrochemicznym pochodzeniu. Wazelina powoduje zwiększoną nadwrażliwość na słońce i zaburza funkcjonowanie skóry. Zakłóca mechanizm nawilżania skóry. Stosowanie produktów z zawartością wazeliny może spowodować odwodnienie i wysuszenie skóry. Składnik jest powszechnie stosowany w kosmatych ze względu na jego niską cenę. Produkty zawierające wazelinę mogą wykazywać działanie ksenoestogeniczne i są wiązane z rakiem piersi.

Ftalany znajdziemy w lakierach do włosów, produktach stymulujących porost włosów, szamponach, odżywkach, dezodorantach oraz opakowaniach z tworzyw sztucznych i zabawkach. Istnieje obecnie pierwszy w historii alert dla konsumentów na produkty kosmetyczne zawierające dibutylo-ftalny(DBP ) . Ten związek jest pod ścisłą kontrolą , ponieważ fatalany podejrzewane są o działanie powodujące wady wrodzone u dzieci. Ftalany są w bardzo dużej ilości produktów kosmetycznych, zaczynając od produktów do pielęgnacji skóry, lakierów i perfum. Ftalany są wchłaniane przez skórę, wdychane, spożywane w jedzeniu z pojemników z tworzywa sztucznego.

Syntetyczne barwniki są uznawana za rakotwórcze i wiele z nich zostało zakazane do stosowania w kosmetykach.

Syntetyczne zapachy, to składniki których należy unikać , ponieważ nie mamy możliwości dokładnie ustalić jakie dokładnie składniki zostały zastosowane. Słowo „fragrance/parfum” może oznaczać kombinacje 200 poszczególnych syntetycznych substancji zapachowych. Nie ma wymogu, aby wymieniać poszczególne zapachy. Wiele z nich może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm.

Talk jest wiązany ze  zwiększonym ryzykiem chorób płuc poprzez możliwość jego wdychania. Zwiększa również ryzyko raka jajnika u kobiet, które stosują produkty na bazie talku w obszarach intymnych.

Jeśli chodzi o nasze zdrowie, wiedza to potęga. To przerażające, jak wiele z tych składników możemy znaleźć w produktach w naszej apteczce lub kosmetyczce. Teraz możecie ograniczyć stosowanie produktów niezdrowych dla naszej skóry i ciała, bo wiecie jakich składników należy unikać.

znaczek_Sklady