Witamina B3 w kosmetykach to zastrzyk energii dla skóry.

Niacynamid, czyli aktywny składnik niacyny (witamina B3) zyskuje popularność wśród specjalistów od pielęgnacji skóry w ostatnich latach. I choć retinol jest wiodącym składnikiem jeśli chodzi o spowalnianie oznak starzenia się, niacynamid to substancja, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego produktu do pielęgnacji skóry. Witamina B3 oferuje wiele korzyści, z których mogą korzystać wszystkie grupy wiekowe i różne rodzaje skóry. Badania potwierdzają wszechstronność tej witaminy w walce z różnymi problemami skórnymi.

Energia dla skóry

Jedną z głównych tajnych broni niacynamidu jako składnika pielęgnacyjnego jest jego zdolność do zwiększania produkcji energii w komórkach naszej skóry. Witamina B3 jest częścią koenzymów,  które są bardzo ważne we wspieraniu funkcji skóry, takich jak zatrzymywanie wilgoci, utrzymywanie równowagi wydzielania sebum, poprawa mikrokrążenia i wiele więcej. Niacyna występuje w produktach takich jak szparagi, grzyby, buraki, tuńczyk i drób. Po ich spożyciu, ciało przekształca niacynę w niacynamid, gdzie staje się prekursorem koenzymów NADH i NADPH. Oznacza to, że niacyna jest kluczowa dla stworzenia tych dwóch koenzymów. Oba z nich są potrzebne naszym komórkom skóry do wytwarzania energii.  Dlaczego to takie ważne?  Energia komórkowa jest niezbędna do wykonywania ważnych funkcji wspierających skórę, takich jak wymiana komórek, mikrokrążenie, zapobieganie utracie wody oraz wzrost poziomu ceramidów i kwasów tłuszczowych w skórze. Ta stymulacja energetyczna ma również dodatkową zaletę zwiększania skuteczności składników nakładanych  bezpośrednio po zastosowaniu.

Na przebarwienia

Witamina B3 pomaga wyrównać koloryt skóry. Niacynamid jest wysoce efektywny w przypadku  hiperpigmentacji poprzez zmniejszenie produkcji melaniny i hamowanie pojawienia się pigmentu na skórze, co oznacza ochronę przed powstawaniem przebarwień.  Ekspozycja na światło słoneczne jest główną przyczyną przebarwień. Niacynamid pomaga naprawić uszkodzone już DNA  i w ten sposób zmniejszyć szkodliwe działanie promieni UV wywołanych przez słońce. Chroni skórę przed gorącem i wszystkimi niepożądanymi efektami ubocznymi. Ale to nie wszystko -jest także  silnym przeciwutleniaczem i usuwa szkodliwe cząsteczki wolnych rodników wytwarzanych przez stres środowiskowy.

Nuori Protect + Facial Cream – lipidowy krem z witaminą B6, antyoksydantami i niezbędnymi kwasami tłuszczowymi

Wzmocnienie bariery ochronnej 

Aby Twoja skóra pozostawała dobrze nawilżona, konieczne jest posiadanie silnej bariery ochronnej, która zatrzymuje wodę. Zdrowa, nienaruszona warstwa  hydro – lipidowa naskórka jest najważniejsza dla utrzymania  młodego wyglądu. To ona zapobiega TEWL, czyli transepidermalnej utracie wody. Jaką rolę pełni tutaj witamina B3?
Niacynamid zwiększa produkcję jednego z najważniejszych lipidów – ceramidu, który wzmacnia skórę i zapobiega utracie wody. Twoja skóra będzie silniejsza, lepiej nawodniona i zdrowsza, a także mniej wrażliwa dzięki witaminie B3, co jest przydatne szczególnie w przypadku skóry naczynkowej i skłonnej do zaczerwienień.

Allies of Skin 1 A All Day Pollution Repair Mask – krem maska na dzień z witaminą B6, antyoksydantami i komplexem naprawczym

Na niedoskonałości i anti – aging

Wszechstronność witaminy B3 jako składnika pielęgnacji skóry sprawia, że ​​jest to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących produktów, które walczą ze starzeniem się skóry, a także z wypryskami.  Po pierwsze, niacynamid zmniejsza stan zapalny. Stan zapalny może się pojawić z wielu różnych powodów. Od diety, po zanieczyszczenie powietrza i  jest to często czynnik,  który uruchamia proces powstawania trądziku. Stan zapalny powoduje oksydację sebum, co z kolei powoduje zatkanie się porów, gromadzenie się bakterii i powstawanie niedoskonałości.  Witamina B3 pomaga łagodzić stan zapalny skóry, regulować produkcję sebum, zwęża pory i chroni przed powstawaniem wyprysków i zaskórników.

Z wiekiem komórki w naszej skórze powoli tracą elastyczność i żywiołowość, cera często wygląda na matową i nie jest już tak gładka. Witamina B3 wspomaga proces regeneracji komórek skóry i stymuluje ją do produkcji kolagenu, a dodatkowo  chroni przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem słońca.

 

Justyna, Warsztat Piękna