Świadome zakupy – jak kupować zdrowe jedzenie?

Zakupy w każdym większym mieście wyglądają podobnie – przyciągające wzrok ceny i promocje, nieskazitelnie czyste półki i rzędy kas, które tylko czekają, aż zapłacisz za upolowane towary. Następnie, z naręczem przeładowanych toreb, wsiadasz do samochodu lub komunikacji miejskiej i wracasz do swojego mieszkania, od którego dzieli Cię jeszcze tylko kilka stopni.

farm fresh vegetables on table

Jak odczarować zakupy? Jak zamienić „łowy mniejszego zła” w świadomy wybór zdrowych produktów?

Zacznij od listy. Nawet jeśli twoje cotygodniowe zakupy nie przypominają wyścigu do kas, to przygotowana lista zakupów zawsze się przydaje. Idziesz do sklepu w konkretnym celu – aby zapełnić swoją lodówkę odżywczymi produktami,  które będą wspierać Twój organizm i florę bakteryjną.  Nie zapominaj, że to właśnie flora bakteryna odpowiada w znacznej mierze za Twoje trawienie, odporność, skórę, nastrój, energię i przede wszystkim wagę.

„Jeśli w Twojej diecie znajduje się mnóstwo nieprzetworzonych produktów, minimum leków i odrobina zdrowego stylu życia, to wszystko czego potrzebujesz, to trochę kolorowych warzyw  i parę zdrowych kiszonek” – potwierdza Robynne Chutkan, gastroenterolog i specjalistka od flory bakteryjnej, której książki opisywałyśmy tutaj.

Jeśli dieta jest lekarstwem, to market może być najlepszą apteką.

Aby ułatwić Ci zakupy i zapewnić lodówkę pełną odżywczych produktów przygotowałyśmy listę zakupów.  Świeża zielenina, kolorowe owoce, warzywa i zboża bogate w prebiotyki, kiszonki, a także przyprawy działające przeciwzapalnie – wszystko to, abyś mogła cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem.

Uwaga: jeśli to możliwe wybieraj produkty pochodzące z upraw ekologicznych.

OWOCE

Truskawki

Jagody

Maliny

Jeżyny

Jabłka

Banany

Śliwki

Nasiona granatu

WARZYWA

Jarmuż

Sałata

Karczochy

Szparagi

Czosnek

Cebule

Pory

Awokado

Rzodkiewki

Brokuły

Kapusta

Kalafior

„NABIAŁ”

Niesłodzone mleko migdałowe lub z orzechów nerkowca

PRODUKTY SUCHE

Płatki owsiane

Komosa ryżowa

Brązowy ryż

Soczewica

Biała fasola

Surowe migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, pistacje, pestki

KISZONKI

Kapusta kwaszona

Fermentowana pasta miso

Kimchi

PRZYPRAWY

Kurkuma

Cynamon

Miód Manuka

Olej kokosowy

Tekst, Agnieszka Warsztat Piękna