Jedzenie, które wspomaga ochronę słoneczną „od wewnątrz”.

To co jesz, determinuje jędrność, blask i młodość Twojej skóry. Rodzaj produktów spożywczych jakie wybierasz, wpływa na zdolność Twojego ciała do produkcji kolagenu i elastyny oraz na stopień nawilżenia skóry. Jedzenie ma również wpływ na działanie enzymów powodujących zmarszczki. Spożywanie małowartościowych posiłków przyspiesza powstawanie linii mimicznych, depigmentacji, utraty elastyczności. Odpowiednie odżywianie odgrywa olbrzymią rolę, jeśli chcesz zachować czystą, rozświetloną, miękką skórę.

Kremy z filtrem to niekwestionowany niezbędnik plażowego ekwipunku, ale czy możesz dodatkowo wspomagać ochronę słoneczną „ od wewnątrz”? Tak! Jeśli Twoja skóra bardzo silnie reaguje na ekspozycję słoneczną, warto uzbroić ją w dodatkową ochronę, „zjadając” naturalny SPF. Wybrane produkty spożywcze mogą zwiększać naturalną ochronę słoneczną Twojej skóry, wspomagając jej zdolność do ochrony przed niszczycielskim wpływem promieni UV.  Mechanizmy chroniące rośliny przed słońcem działają poprzez naturalnie występujące w nich antyoksydanty. Wprowadzając więcej roślinnych posiłków do swojego jadłospisu, Twoje ciało będzie korzystać z tych samych antyoksydantów. Im więcej warzyw i owoców będziesz spożywać w okresie letnim, tym większa będzie  ochrona słoneczna Twojej skóry.

Arbuz

Regularne spożywanie pysznego, gaszącego pragnienie arbuza, wzmacnia ochroną słoneczną organizmu za sprawą substancji zwanej likopenem. Aby był efektywny, potrzebujemy około trzech szklanek arbuza – to porcja, którą bez problemu jesteśmy w stanie zjeść na lekki lunch. Warto przyrządzić z niego także orzeźwiającą lemoniadę z dodatkiem listków mięty.

Truskawki

Krótki sezon na nasze polskie truskawki właśnie trwa, korzystaj z niego w pełni, zjadając ze smakiem i korzystając z ochrony jaką zapewniają Twojej skórze. Truskawki działają podwójnie: wspomagają naturalną ochronę słoneczną oraz przyspieszając gojenie się poparzeń. Są także bogate w witaminę C, co oznacza walkę z wolnymi rodnikami, które wytwarzają się na skórze w trakcie opalania. Truskawki zawierają także taninę, która w naturalny  sposób przynosi ulgę w przypadku poparzeń.

Cytrusy

Owoce cytrusowe( cytryny, limonki, pomarańcze, grapefruity) są wyposażone w wysoką zawartość witaminy C. Spożywanie witaminy C w połączeniu z witaminą E, zmniejsza ryzyko poparzeń. Oprócz wysokiej zawartości witaminy C, cytrusy zawierają limonen – wykazujący silne działanie antynowotworowe. W trakcie opalania, na powierzchni skóry pojawiają się wolne rodniki, które nie tylko przyspieszają starzenie się skóry, ale także prowadzą do poparzeń słonecznych, zwiększając ryzyko wystąpienia raka skóry.  Owoce cytrusowe zawierają potężne ilości antyoksydantów, które chronią komórki Twojej skóry przed działaniem wolnych rodników.

Marchewka

Powszechnie wiadomo, że marchew ma pozytywny wpływ na wzrok, ale czy wiedziałaś, że może także chronić Twoją skórę? Marchewka to jedno z najlepszych źródeł beta – karotenu, który nie tylko nadaje skórze ładniejszy odcień, ale także naturalnie chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli bardzo szybko opalasz się na czerwono,  przed wakacjami, włącz do diety większą ilość marchewki lub soku marchwiowego. Twoja skóra będzie lepiej przygotowana przed pierwszym wyjściem na słońce.

Brokuły

Badania wykazały, że ekstrakt z brokułów redukuje rumień spowodowany promieniami UV o 37%. Sulforafan – to składnik ochronny, którego wysokie stężenie otrzymujemy jedząc brokuły. Mimo, że podczas badań nie zaobserwowano fizycznej absorbcji promieni słonecznych, sulforfan działa na poziomie komórkowym, zapobiegając zaczerwienieniu skóry. Jedząc brokuły, chronisz swoją skórę przed zniszczeniami słonecznymi, zwiększając ilość protein ochronnych w organizmie.

Pomidory

Likopen – substancja występująca również w arbuzach, sprawia, że pomidory są czerwone, jest także powodem, dla którego mają one dobroczynne działanie na Twoją skórę. Co ciekawe, likopen działa jeszcze silniej w pomidorach przetworzonych, takich jak sok pomidorowy, zupa pomidorowa czy ketchup.  To substancja, która zmniejsza uszkodzenia DNA skóry po kąpielach słonecznych, pomaga także utrzymać jej młody wygląd.

Zielone warzywa liściaste

Sałata, szpinak, jarmuż, liście buraka – są wspaniałym źródłem antyoksydantów. W zielonych warzywach występuje luteina i zeaksantyna, które chronią przed zniszczeniami słonecznymi, zapobiegają też powstawaniu zmarszczek

 

Justyna, Warsztat Piękna