Olejki esencjonalne – sekret wewnętrznej harmonii.

W czasie jesienno – zimowej szarówki, nie ma nic przyjemniejszego niż ciepły, otulający aromat olejków esencjonalnych, tych podgrzewanych w kominkach, uwalnianych przez świece zapachowe i  tych pielęgnacyjnych, które nakładamy na nasze ciało w ramach domowego relaksu. Piękny zapach to nie wszystko, olejki esencjonalne mają niesamowitą moc oddziaływania na nasz organizm. Aromatyczne olejki eteryczne są wytwarzane przy użyciu roślin leczniczych, kwiatów, ziół, korzeni oraz drzew rosnących na całym świecie – które wykazują silne efekty w poprawie fizycznego, emocjonalnego i duchowego samopoczucia. Mięta, kiedy czujesz bóle mięśni, paczuli kiedy jesteś przemęczona, geranium gdy cierpisz na obniżenie nastroju, lawenda na problemy hormonalne – aromaterapia pomoże złagodzić wiele dolegliwości i przywrócić wewnętrzny balans.

Dlaczego olejki esencjonalne działają

Olejki esencjonalne to nic innego jak wysoce skoncentrowane olejki roślinne o intensywnym aromacie. W procesie powstawania olejków aromaterapeutycznych, najsilniejsze właściwości lecznicze jakie drzemią w danej roślinie, zostają zamknięte w buteleczce jako oleista ciecz, która trafia do naszego użytku. Do otrzymania 1 kg olejku lawendowego trzeba zużyć 150 kg kwiatów lawendy. Co oznacza, że otrzymujemy 150 razy silniejsze właściwości lecznicze niż ma to miejsce w przypadku samej rośliny. Naturalne olejki zawarte w roślinach, stanowią część ich mechanizmu obronnego, chroniącego przed niekorzystnymi warunkami środowiska. To wszystko sprawia, że olejki esencjonalne są najsilniejszym środkiem wykorzystywanym w medycynie naturalnej opartej na roślinach, które leczą.

Przenikanie poprzez skórę?

Aromaterapia przy użyciu olejków esencjonalnych działa na trzech poziomach: poprzez węch, absorpcję oraz absorpcję poprzez skórę. Coraz częściej słyszy się o zdolności do penetracji składników, które nakładamy na nasze ciało. Temat absorpcji składników jest zazwyczaj poruszany w kontekście tych „złych” substancji kosmetycznych, jak parabeny czy ftalany.  W przypadku olejków esencjonalnych, zdolność do przenikania poprzez skórę jest jedną z największych zalet ich powierzchniowego stosowania. Nie wszystkie substancje stosowane w ten sposób będą miały zdolność penetracji. Wyjątkowość olejków esencjonalnych polega na niewielkiej masie molekuł, jaką się charakteryzują. Po zastosowaniu olejku na skórę, dobroczynne związki i substancje w nim zawarte przenikają poprzez warstwy skóry, z łatwością dostając się do krwioobiegu. Inhalacja z zastosowaniem olejków esencjonalnych ma subtelniejszy wpływ na nasz organizm, lecz jej działanie jest równie znaczące. Wdychany zapach, pobudza nerw węchowy, stymulując układ limbiczny mózgu, który odpowiada za nasze instynkty oraz emocje.

Aromaterapia na co dzień

Stosowanie olejków esencjonalnych to forma terapii, którą bardzo łatwo jest wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Jest wiele sposobów na to, aby czerpać z dobroczynnych właściwości olejków, nawet jeśli żyjesz w biegu. Ulubiony olejek w przenośnym opakowaniu z kulką może towarzyszyć Ci podczas każdego dnia. Kilka kropel wybranego olejku rozsmarowanego na nadgarstki pomoże przywrócić balans w sytuacjach stresowych. Jeśli zdarzają Ci się problemy z zasypianiem, na godzinę przed snem spróbuj rozprowadzić olejki eteryczne w swojej sypialni, używając świecy aromaterapeutycznej, dyfuzora elektronicznego czy podgrzewacza. Olejki esencjonalne pomagają ukoić wiele źródeł bólu. Kąpiel z dodatkiem odpowiednio dobranych olejków, to wspaniały relaks dla naszego umysłu i całego ciała – przynosi ulgę zmęczonym mięśniom, wycisza bóle głowy, ułatwia oddychanie. Aromaterapia może nam towarzyszyć w niemal każdej sytuacji. Dzięki niesamowitym właściwościom antybakteryjnym, olejki sprawdzą się także przy sprzątaniu. Dodaj kilka kropel do własnej roboty środków czyszczących – mikstura wykonana z mieszanki wody i octu, dzięki wzbogaceniu o  wybrany olejek esencjonalny, zyska na skuteczności w usuwaniu bakterii. Skutkiem „ubocznym” będzie piękny, naturalny zapach unoszący się w domu, bez niepotrzebnych toksyn.  Olejki esencjonalne dają nam szerokie możliwości zastosowania. To świetny sposób wspierania własnego zdrowia i naturalne rozwiązanie na codzienne problemy.

Zobacz nasze zestawy prezentowe…

Justyna, Warsztat Piękna