Naturalna pielęgnacja w ciąży.

Czas ciąży to szczególny moment dla każdej kobiety.  Mitów na temat tego co stosować, a co odstawić jest dużo. Na pewno warto zachować zdrowy rozsądek, obserwować siebie i wprowadzić zasadę im mniej tym lepiej.

Skóra w ciąży na pewno jest nieprzewidywalna, zmienia się tak samo często jak nastrój. Poziom estrogenów rośnie, a wraz z nimi zmienia się cera. Jest bardziej odżywiona, inaczej się zachowuje i możesz mieć potrzebę zmiany kremów na lżejsze. Staraj się nie dopuścić do zatkania porów, które mogą spowodować wypryski.  Kremy dobieraj tak, aby zawierały roślinne składniki wzmacniające naczynka. W tym okresie silniejsze  jest krążenie krwi, zatem skóra robi się bardziej ukrwiona i często pojawia się na twarzy rumień czy rozszerzone naczynka.

Rób częściej niż zwykle delikatne peelingi mechaniczne, ale bez kwasów owocowych w składzie. Regularne, delikatne złuszczanie będzie wspierać skórę w złuszczaniu, dodatkowo masaż wykonywany podczas peelingu będzie korzystnie wpływał na wygląd twarzy. Często w ciąży pojawiają się przebarwienia, zatem chroń skórę przed słońcem, ale nie stosuj kremów czy zabiegów wyrównujących koloryt. Poczekaj z tym, takie zabiegi mogą przynieść zupełnie odwrotny efekt. Kremy ochronne wybieraj tylko z filtrami fizycznymi, są skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla organizmu. Kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy, ciała czy włosów wybieraj z możliwie delikatnym składem, najlepiej z naturalnych składników. Unikaj kosmetyków zawierających: retinol, kwasy owocowe, kamforę, mentol. Ostrożnie też z olejkami eterycznymi, różne są opinie, jeśli jesteś do nich przyzwyczajona, spróbuj je zastąpić innymi produktami.

Nie poddawaj się żadnym intensywnym zabiegom w profesjonalnych gabinetach, unikaj jakiejkolwiek aparatury, laserów czy zabiegów z prądem. Na pewno sprawdzą się zabiegi krótkie i delikatne, które pomogą zrelaksować się i odpocząć.

W czasie ciąży najważniejszy jest spokój i Twoje dobre samopoczucie, jeśli cera wygląda gorzej –  nie przejmuj się, to minie. Niebawem zapomnisz o jej problemach. A jeśli znów zauważysz  niedoskonałości, będziesz już mogła działać z całą mocą 🙂

 

Anna Grela, Twój ekspert w pielęgnacji