Less(is more) – wegańska marka, która uprościła pielęgnację do minimum.

Jednym z głównych czynników przyczyniających się do starzenia się skóry jest nadmierne stosowanie zbyt agresywnych produktów kosmetycznych. Nierzadko zdarza się, że firmy kosmetyczne, nawet te „minimalistyczne”, sprzedają 40 lub więcej różnych produktów do pielęgnacji skóry. Marka Less wierzy w „mniej”, a nie „więcej”. Pielęgnacja Less upraszcza jej podstawowe składniki i odsuwa wszelkie zabiegi, produkty oraz substancje, które są niepotrzebne naszej skórze. W rezultacie marka stworzyła linię składającą się z zaledwie 3 produktów do pielęgnacji skóry: glinka do mycia, olejek do pielęgnacji skóry suchej i olejek do pielęgnacji skóry tłustej.

Produkty Less są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Linia Less jest wegańska, cruelty free i powstaje w małych partiach. W związku z dbałością o środowisko produkty nie zawierają żadnych substancji syntetycznych. Wszystkie opakowania wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak szkło i niepowlekana tektura.

Glinka do mycia twarzy Less.

Szczotka do tłustej skóry głowy Less.

 

Pytania do Davida Scherf’a, założyciela marki Less:

Jak zrodził się pomysł założenia Less?

Uświadomiłem sobie, że za każdym razem, gdy pytałem kogoś z piękną skórą o rutynę pielęgnacyjną, odpowiedź brzmiała: robię bardzo niewiele. Uznałem to za dość interesujące i postanowiłem dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu skóry – bo przecież to natura sama tworzy  najskuteczniejsze rozwiązania.  Poszerzając swoją wiedzę dowiedziałem się, że nasza skóra sama wytwarza już idealną pielęgnację: cienką warstwę ochronną, składającą się z lipidów i potu, która uszczelnia wilgoć wewnątrz i zapobiega przenikaniu zanieczyszczeń zewnętrznych. W celu skutecznej pielęgnacji skóry powinno się utrzymywać ten naturalny płaszcz w stanie na tyle nienaruszonym, jak to możliwe, co oznacza, że ​​każda pielęgnacja powinna być zredukowana do minimum i oparta  tylko na ostrożnym wspieraniu naturalnej samoregulacji skóry. Niestety nie byłem w stanie znaleźć marki produktów do pielęgnacji skóry, która byłaby konsekwentnie ukierunkowana na ograniczenie kosmetyków do minimum (nawet renomowane „minimalistyczne” marki do pielęgnacji skóry często oferowały ponad 30 produktów). Zacząłem więc rozwijać „ Less”.

Jak wyglądał proces tworzenia produktów?

Celem było radykalne odstąpienie od wszystkiego, co niepotrzebne i potencjalnie szkodliwe – czyli środki powierzchniowo czynne, ponieważ niszczą ochronny płaszcz skóry, konserwanty, substancje zapachowe, ponieważ mogą podrażniać  skórę. W zasadzie, zakwestionowałem każdy składnik, którego nazwę trudno wymówić.

Środki powierzchniowo czynne służą do rozpuszczania lipidów lub mieszania olejów z wodą, dlatego są one zawarte w praktycznie każdym żelu pod prysznic, szamponie i  kremie. Wszystko, co zawiera wodę (również prawie każdy produkt do pielęgnacji skóry) musi zostać zakonserwowany, ponieważ roztwory z wodą bardzo szybko się psują. Aby stworzyć produkty wolne od środków powierzchniowo czynnych i konserwantów, ważne było znalezienie rozwiązania, w którym woda będzie stosowana dopiero podczas aplikacji. W rezultacie powstała specjalna glinka do mycia oraz inteligentna mieszanka wybranych czystych olejków roślinnych do pielęgnacji skóry.

Jak opracowałeś olejki do twarzy?

Zbadałem składy kwasów tłuszczowych oraz analizę chemiczną dziesiątek olejków, aby dowiedzieć się, które oleje zapewnią właściwą kombinację w  pielęgnacji bogatej i nawilżającej. Następnie testowałem ich próbki z różnych źródeł, aby zidentyfikować te o najlepszej jakości. Na koniec przestudiowałem kombinacje olejów różnych dostawców, aby odkryć które z nich zapewniają najlepsze rezultaty.

Gdzie powstają produkty Less?

Glinka myjąca jest importowana bezpośrednio z kopalni w Maroku. Oleje do twarzy produkowane są w Hamburgu, dzięki temu poszczególne oleje roślinne pochodzą z najlepszych na świecie olejarni certyfikowanych ekologicznie. Nasze szczotki są wykonywane ręcznie we Francji i we Włoszech. Miarka i miska ze stali nierdzewnej, używane do porcjowania i mieszania glinki myjącej, są wytwarzane przez mały sklep z rękodziełem w Solingen w  Niemczech, znany na całym świecie ze swoich wyrobów ze stali nierdzewnej. Pojemnik  do przechowywania glinki  został zaprojektowany przez architekta Vincenta van Duysen’a i jest produkowany w jego rodzinnym kraju – Belgii. Organiczna bawełna, z której wykonane są  ręczniki pochodzi z Rwandy, a same ręczniki powstają w Turcji.

Produkty Less znajdziesz w ofercie naszego sklepu…

Opracowanie: Justyna Szymańska, Warsztat Piękna