Jaki jest Twój rodzaj skóry? Charakterystyka i moje zalecenia pielęgnacyjne.

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji Twojej skóry jest zrozumienie jej specyfiki, aby następnie dostosować szereg kosmetyków pod kątem rodzaju skóry, określonych okoliczności oraz sezonowości. Twoja skóra jest największym narządem Twojego ciała, tak samo złożonym i inteligentnym jak Twoje serce, płuca, wątroba i inne ważne narządy. Stosowanie środków oczyszczających i zabiegów, które są zbyt agresywne powoduje suchość i nadwrażliwość, a w przypadku skóry tłustej może wysłać sygnał do produkcji większej ilości sebum. Poświęcenie czasu na poznanie specyficznych potrzeb cery pomoże Ci wybrać odpowiednie kosmetyki, które zrównoważą jej funkcjonowanie, sprawiając, że będzie zdrowa i promienna.

Skóra każdej osoby jest wyjątkowa, ale istnieje kilka typowych rodzajów skóry, których określenie pomoże Ci w obraniu kierunku swojej pielęgnacji.  Zobacz charakterystykę poszczególnych typów skóry wraz z moimi zaleceniami.

Skóra normalna ma ładny jednolity kolor, jej struktura jest gładka, bez widocznych porów, nie ma skłonności do wyprysków ani podrażnień. Ponieważ ma mocną naturalną barierę ochronną, jest odporna na szkodliwe i drażniące czynniki zewnętrzne. Dzięki równowadze wodno – lipidowej dobrze pielęgnowana długo będzie dobrze wyglądać bez drobnych zmarszczek i przebarwień.

Pielęgnacja powinna być zachowawcza, oparta na dokładnym, ale nie agresywnym wieczornym oczyszczaniu, poprzedzonym demakijażem. Głównym zadaniem kremów powinno być uszczelnienie naskórka, aby utrzymać prawidłowe nawilżenie. Z wiekiem w składach kosmetyków powinny pojawić się antyoksydanty. Nie zapominaj o piciu wody, nierafinowanych roślinnych tłuszczach w diecie, oraz odpowiedniej ilości snu i  regularnych masażach twarzy.

Skóra mieszana i tłusta jest pokryta tłustym filmem, który nasila się w ciągu dnia. Mogą pojawiać się wypryski, zaskórniki, często są widoczne i rozszerzone pory. Stosowanie zbyt agresywnych środków oczyszczających i pielęgnacyjnych często powoduje odwodnienie naskórka, przez co skóra staje się nadwrażliwa i łuszcząca. Ten rodzaj skóry dobrze pielęgnowany, odwdzięcza się dobrą kondycją i mało widocznymi zmianami powodowanymi wiekiem.

Pielęgnacja codzienna powinna być oparta na dokładnym wieczornym oczyszczaniu, regularnym złuszczaniu naskórka peelingiem mechanicznym, lub ,maseczkami z kwasami i enzymami owocowymi. Wskazane jest też kilka razy w tygodniu nałożyć maskę np. z glinki, która oczyści pory, zbalansuje pracę gruczołów łojowych. Kosmetyki powinny być delikatne, aby nie dopuścić do odwodnienia naskórka.

Skóra wrażliwa wymaga specjalnej troski. Reaguje podrażnieniem na zmianę temperatur, pod wpływem emocji, podczas zwykłych czynności pielęgnacyjnych. Wrażliwość może być nabyta na skutek niewłaściwej pielęgnacji, wtedy rumień najczęściej pojawia się na całej twarzy, jak również może być objawem zaburzeń w układzie pokarmowym, co objawia się podrażnieniami w części środkowej.

Pielęgnacja powinna być oparta na delikatnym ale dokładnym wieczornym oczyszczaniu. W etapie oczyszczania powinna znaleźć się maseczka na bazie różowej lub białej glinki, aby złagodzić skórę po całym dniu. Nie powinno zabraknąć też codziennego automasażu twarzy, aby gimnastykować naczynia. Skóra powinna być dobrze chroniona przed nadmierna utratą wody z naskórka. Warto zwrócić uwagę na kondycję żołądka.

Skóra sucha to skóra z niedoborem lipidów, nie należy jej mylić ze skórą, która jest odwodniona na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Jest cienka, delikatna, szorstka z uczuciem napięcia. Ma problem z zatrzymaniem wody w naskórku, na skutek słabej bariery wodno – lipidowej.  Bez właściwej pielęgnacji skóra sucha jest narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, z czasem może mieć problemy w obrębie naturalnych procesów fizjologicznych, co prowadzi do ścieńczenia naskórka.

 

Anna Grela, Twój Ekspert w pielęgnacji.