Jak wspomóc emocje. Aromaterapia w walce o dobre samopoczucie.

Nieważny wiek, styl życia, czy miejsce zamieszkania  – wszystkich nas łączą emocje, które przeżywamy każdego dnia. Emocje są nieodzownym elementem człowieczeństwa i mają duże znaczenia dla naszego zdrowia i szczęścia. Można powiedzieć, że są one specyficzną reakcją organizmu na otaczający nas świat.

Kobiece emocje są piękne, ale czasem dla nas kobiet – trudne. Często gubimy się w ich natłoku, emocje biorą górę i potem żałujemy różnych naszych działań i słów. Nasze ciało poprzez emocje manifestuje to, co w nim „żywe” i ważne, a często tłumione lub po prostu niezrozumiałe.

Emocje mogą wpływać na nasze życie na wiele sposobów i wiemy, że są w stanie kształtować naszą motywację, co z kolei wpływa na nasze zachowanie i sposób myślenia. Odpowiedź naszego organizmu na przeżywane emocje jest zawsze wynikiem wcześniejszych doświadczeń i może mieć pozytywny albo negatywny wpływ na nasze życie.

Jako element dodatkowy, który może być skutecznym wsparciem, a więc może również wpływać na nasz nastrój, należy rozważyć stosowanie olejków eterycznych. Dużą wartością tych substancji jest ich wielka rozmaitość, co sprawia, że każda osoba może dobrać zapach najbardziej odpowiedni dla siebie. Najbardziej korzystnym byłoby stworzenie własnej kolekcji zapachów, dzięki którym w zależności od potrzeb moglibyśmy odpowiednio sterować naszym nastrojem. Początek może nie być łatwy, ale kiedy już posiądziemy odpowiednią wiedzę stosowanie aromaterapii może stać się narzędziem radzenia sobie ze złymi emocjami każdego dnia.

Ze względu na złożoność ludzkiego mózgu, niektóre aromaty mogą wpływać na emocje, wyzwalając wspomnienia i stymulując reakcje emocjonalne. Koncepcja ta, znana jako „fenomen Prousta” sugeruje, że chociaż wszyscy mamy różne wspomnienia i doświadczenia, każdy ma zdolność do odczuwania wyraźnej reakcji podczas wdychania zapachów. Ta wewnętrzna reakcja działa jak „aromatyczny szlak”, który łączy aromat z różnymi obszarami mózgu, wywołując reakcję emocjonalną. Kiedy wdychamy wyraźny aromat, zapach jest przetwarzany przez system węchowy mózgu, system sensoryczny odpowiedzialny za kontrolowanie naszego zmysłu węchu. Układ węchowy jest połączony z układem limbicznym, obszarem mózgu, w którym przechowywane są wspomnienia i emocje. W tym momencie układ limbiczny wytwarza wyraźną reakcję na zapach oparty na wspomnieniach, które są związane z określonym zapachem, tworząc napływ uczuć, które następują. Olejki eteryczne mogą produkować odpowiedzi, które można wykorzystać do poprawy samopoczucia i zarządzania emocjami.

Poszczególne olejki eteryczne mogą być stosowane z dużą skutecznością przez wykwalifikowanych aromaterapeutów jak również dostępne są dla każdego, kto ma do czynienia ze zwykłymi negatywnymi emocjami, brakiem wiary w siebie. Każda mieszanka marki doTerra zawiera olejki eteryczne CPTG Certified Pure Therapeutic Grade®, co oznacza czystą klasę terapeutyczną, dzięki temu można bezpiecznie je stosować zarówno aromatycznie lub miejscowo w celu zrównoważenia i poprawy nastroju. Zaledwie kilka kropel tych naturalnie złożonych, pachnących mieszanek może wywołać głębokie reakcje emocjonalne, które pomogą Ci uwolnić się od ciężarów, znaleźć pocieszenie i zachętę lub zainspirować Cię do działania.

Wydzielanie serotoniny pobudzają: lawenda, rzymski rumianek, pomarańcza, majeranek, oregano, cytryna, rozmaryn szałwia i róża.

Wydzielanie dopaminy powodują między innymi:

Szałwia, rzymski rumianek, paczuli, rozmaryn, jaśmin i cytryna.

Produkcję noradrenaliny powodują: rozmaryn, trawa cytrynowa, czarny pieprz i grejpfrut.

Wydzielanie GABA (neurotransmitery niezwykle ważne w kondycji mózgu, ich ilość jest ważna przy zapobieganiu i leczeniu np. choroby Alzheimera) wspierają: lawenda, pomarańcza, szałwia, bergamotka, róża, cytryna, geranium, sandałowiec.

Kwas glutaminowy ( bardzo istotny dla naszej pamięci) pomagają produkować:

lawenda, bergamotka.

Pozostałe olejki eteryczne wspierające pracę mózgu:

bazylia, kadzidłowiec, rozmaryn, mięta, melisa.

Aby dowiedzieć się więcej o praktyce domowej aromaterapii, przeczytaj nasz poprzedni wpis:

„Jak stosować olejki eteryczne, aby były efektywne”

 

Monika Jańczyk, Aromaterapeuta

 

Preferujesz aromaterapię podczas relaksującej kąpieli? Zobacz też olejki do kąpieli i pod prysznic Aromatherapy Associates.