Jak mieć piękne włosy i szczęśliwą skórę głowy.  

Pod Twoimi włosami kryje się wrażliwa skóra skóry głowy, która choć rzadko kiedy  o tym myślisz, wymaga regularnej pielęgnacji. A przecież zdrowe włosy to zdrowa skóra głowy. Podobnie jak skóra na całym ciele, skóra głowy składa się z warstw tkanek. Zupełnie tak,  jak w przypadku skóry twarzy – zewnętrzna warstwa skóry głowy wymaga złuszczania martwych komórek, aby odsłonić warstwę nowej skóry. Zdrowa pielęgnacja skóry głowy polega na regularnym oczyszczaniu w celu usunięcia bakterii, potu i nadmiaru sebum, ale także na stymulowaniu cebulek włosów poprzez złuszczanie i masaż.

Łagodne oczyszczanie to podstawa.  Wybieraj naturalne szampony bez SLS, SLES, ALS czy Sodium Coco Sulphate.  Szampon, który dobrze się pieni nie zawsze jest najlepszy dla Twoich włosów i skóry głowy. Agresywne składniki myjące działają wysuszająco i powodują zachwianie naturalnej bariery ochronnej. Już sama jakość wody pod prysznicem często pozostawia wiele do życzenia. A stosowanie silnych substancji powierzchniowo – czynnych powoduje swędzenie, dyskomfort i podrażnienia, co może przerodzić się w  poważniejsze problemy skórne i skutkować wypadaniem włosów.

Szampon, w którym na pierwszym miejscu w składzie zamiast SLS,  mamy np. organiczny aloes, będzie koił i nawilżał skórę głowy nawet przy codziennym myciu, zamiast silnie ją odtłuszczać, czego skóra zwyczajnie tak często nie potrzebuje.

Beyond Organic Shine & Strength Shampoo

Jakiś czas temu otrzymałyśmy pytanie od jednej z naszych klientek stosujących naturalne kosmetyki do włosów: „ Czy można przesadzić z nawilżaniem włosów? Czy włosy po pewnym czasie nie staną się obciążone, a potem odwrotnie do zamierzonego celu – przesuszone?”.  I to jest paradoks, który rzeczywiście występuje.

Jeśli się nad tym zastanowić,  ten mechanizm jest w 100% logiczny i prosty do wytłumaczenia. Identycznie dzieje się z naszą skórą twarzy. Gdy będziemy nakładać na nią jedynie kremy nawilżające, nie oczyszczając głębiej minimum raz w tygodniu, zaniedbując złuszczanie, składniki odżywcze nie będą przenikać poza zewnętrzną warstwę martwych komórek – skóra przestanie czerpać z pielęgnacji i stanie się odwodniona.

Tak samo jest w przypadku włosów. Składniki nawilżające mogą się na nich kumulować, tworząc barierę przed wnikaniem składników odżywczych z odżywek i szamponów. Jaka jest na to recepta? Jeśli czujesz, że włosy nie wchłaniają odpowiednio odżywki, są obciążone – umyj głowę mocno oczyszczającym szamponem, który usunie z włosów nadbudowaną warstwę z odżywek, produktów do stylizacji, a nawet kamienia (z twardej wody). Ale rób  to tylko raz w tygodniu/ raz na dwa tygodnie, obserwując potrzeby swoich włosów.

Jeśli wciąż nie możesz się przekonać do naturalnych kosmetyków do włosów, pamiętaj, że skóra głowy również wchłania szkodliwe substancje do krwiobiegu. Podczas kąpieli czy prysznica wdychasz chemiczne opary, które pod wpływem ciepła i pary wodnej  wchłaniają się ze zdwojoną siłą.

Rahua Hydration Shampoo

Rahua Hydration Conditioner

Złuszczanie. Aby przyspieszyć proces rotacji komórek skóry, regularnie złuszczaj skórę głowy. Złuszczanie raz w tygodniu jest na ogół wystarczające, aby usunąć martwe komórki z powierzchni skóry głowy. Jak złuszczać? Polecamy zastosowanie domowego peelingu cukrowego lub kawowego. W połączeniu z  ulubionym olejkiem, taki peeling dodatkowo odżywi skórę głowy. Można też po prosty dodać odrobinę cukru do porcji szamponu. 

Masaż. Pod skórą głowy znajduje się skomplikowana sieć naczyń krwionośnych, które przenoszą do tkanek tlen i ważne składniki odżywcze. Stymuluj krążenie w skórze głowy przez masaż.  W tym celu sprawdzi się szczotka do masażu skóry głowy, która będzie stymulować prawidłowe funkcjonowanie skóry i cebulek włosów.

Less Hairbrush For Dry Scalp

Nawilżanie. Jeśli Twoje włosy wymagają częstego mycia, a zazwyczaj robisz to rano przed wyjściem do pracy – nie masz czasu na tradycyjne olejowanie włosów. Nasz sposób to ekspresowa odżywka z olejem kokosowym Sister & Co. – wystarczy spryskać włosy na całej długości, wmasować w skórę głowy i pozostawić na 20 minut, po czym umyć jak zwykle szamponem.

Sister & Co Coconut Drink For Hair

Chemiczne zabiegi u fryzjera.  Jeśli to możliwe, ogranicz poddawanie swoich włosów chemicznym zabiegom, które dzieją się w obrębie skóry głowy.  Przed farbowaniem,  najczęściej boimy się przesuszenia włosów na długości, a zapominamy o skórze głowy, która podczas  rozjaśniania i farbowania agresywnymi środkami chemicznymi  niesamowicie się wysusza i reaguje podrażnieniem.

Optymalna temperatura. Wiele problemów ze skórą głowy powstaje w wyniku wysuszenia lub odwodnienia. Podczas kąpieli unikaj bardzo gorącej wody. Do płukania włosów stosuj  letnią wodę, co pozwali skórze wyprodukować  idealną ilość naturalnego sebum potrzebnego do nawilżenia. Raz lub dwa razy w tygodniu,  pomiń suszenie suszarką i pozwolić włosom na naturalne wyschnięcie, aby skóra głowy odpoczęła od gorącego powietrza.

 

Justyna, Warsztat Piękna