Enzymy w pielęgnacji – rozświetlona skóra na lato.

Wszyscy wiemy, że złuszczanie jest kluczem udanej rutyny pielęgnacyjnej, ale to jak złuszczasz swoją skórę, jest równie ważne. Wraz z nadejściem wiosny rezygnujemy ze stosowania silnych kwasów i retinolu z uwagi na ryzyko powstawania przebarwień. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować ze złuszczania. Wręcz przeciwnie –  aby nasza skóra pozostawała gładka i  promieniała wakacyjnym blaskiem, nie obejdzie się bez peelingów złuszczających. W zastępstwie kwasów, najlepiej sprawdzą się w tym celu kosmetyki z enzymami. Przyjrzyjmy się więc bliżej enzymom, aby zobaczyć, jak działają i jakie mogą przynieść korzyści naszej skórze.

Czym są enzymy?

Enzymy są substancjami chemicznymi, które przyspieszają  reakcje chemiczne, jednocześnie im nie ulegając. Są niezwykle przydatne w procesach biologicznych, ponieważ  zasadniczo działają jak katalizator reakcji. Chemiczne środki złuszczające – w tym kwasy i enzymy, działają podobnie. Rozpuszczają białka, które utrzymują martwe komórki na powierzchni naszej skóry. Jednak enzymy są delikatniejsze i  bezpieczniejsze w stosowaniu, szczególnie wiosną i latem. Enzymy działają złuszczająco bez zakłócania równowagi pH skóry, której potrzebuje, aby być w najlepszej możliwej kondycji.

Jak stosuje się enzymy w pielęgnacji skóry? 

Chociaż istnieje wiele rodzajów enzymów, ich podstawowe zastosowania w pielęgnacji skóry – to złuszczanie i działanie przeciwzapalne. Można je znaleźć w środkach oczyszczających, złuszczających, peelingach enzymatycznych, a także w maskach. Enzymy są  łagodniejsze niż inne metody złuszczania. W przeciwieństwie do kwasów chemicznych, które mogą osłabić barierę ochronną, enzymy nie podrażniają i nie uszkadzają skóry. Złuszczają tylko martwe komórki, co jest powodem, dla którego produkty oparte na enzymach są odpowiednie dla prawie wszystkich rodzajów skóry. Enzymy mogą działać również jak „zmiatacze” wolnych rodników i dzięki temu  zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym. To oznacza, że chronią naszą skórę przed szkodami powodowanymi przez słońce, zanieczyszczenia środowiska i przeciwdziałają powstawaniu niedoskonałości. Regularnie stosowane oczyszczają pory, poprawiają koloryt i teksturę skóry. Stają się jedną z podstaw pielęgnacji.

Jakich składników szukać w kosmetykach? 

W kosmetykach szukaj enzymów pochodzących z wyciągów roślinnych i  owocowych.
Najczęściej występującymi enzymami w produktach kosmetycznych są enzymy owocowe z papai, kiwi, jabłka, granatu, rzodkiewki i ananasa. Wszystkie te enzymy są enzymami proteolitycznymi i mają działanie złuszczające. Efektu złuszczenia nie otrzymamy jednak dzięki standardowym wyciągom roślinnym. Enzymy pochodzące z owoców lub roślin, muszą najpierw zostać poddane fermentacji, zanim staną się aktywnymi składnikami kosmetyku.

Kosmetyki z enzymami, które polecamy na wiosnę i lato:

Tata Harper Refreshing Cleanser

Łagodny preparat oczyszczający, odpowiedni także dla cery wrażliwej. Nie zawiera silnych detergentów myjących. Zamiast nich, głównym składnikiem myjącym jest francuska czerwona glinka, która oczyszcza, ale jednocześnie także detoksykuje skórę. Enzymy z granatu rozpuszczają zanieczyszczenia i pomagają pozbyć się zaskórników. Refreshing Cleanser to preparat idealny, aby oczyścić i zrelaksować skórę podczas codziennej, wieczornej pielęgnacji.

Nuori Polishing Treatment

Nasza skóra nieustannie się zmienia, reagując na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Czasem potrzebuje silniejszego złuszczenia, innym razem delikatnego pozbycia się martwego naskórka. Enzymatyczny i jednocześnie mechaniczny peeling Nuori umożliwia nam dopasowanie stopnia złuszczenia skóry. Wystarczy, że do enzymatycznej bazy dodamy większą lub mniejszą ilość złuszczającego mechanicznie proszku Powder Booster. Formuła kompleksu enzymatycznego powstała ze sfermentowanych ekstraktów: z wiśni aceroli, granatu i rzodkiewki.

Susanne Kaufmann Enzyme Peel

Peeling enzymatyczny Susanne Kaufmann  to produkt, który  szybko zyskuje uznanie większości typów skóry. Jest na tyle delikatny, aby nie podrażnić cery wrażliwej, a jednocześnie na tyle skuteczny, aby polubiły go skóry wymagające silniejszego efektu złuszczenia. Peeling działa na bazie kwasów owocowych z kiwi, jabłek oraz papai. Efekt, jakiego możesz się spodziewać to silne wygładzenie, odświeżenie, promienna i jednolita skóra. Produkt polecamy jako maseczkę upiększającą na dzień przed wielkim wyjściem.