Woni moc

Terapia olejkami eterycznymi, osmoterapia, terapia holistyczna – aromaterapia, bo o niej mowa, traktuje umysł i ciało jako jedność, a przy pomocy olejków eterycznych przywraca spokój i równowagę.

Sztuka aromaterapii wywodzi się ze starożytnych metod uzdrawiania, a jej korzenie sięgają tysiące lat wstecz, do czasów gdy ludzie po raz pierwszy odkryli uzdrawiającą moc roślin. Obecnie, kiedy coraz więcej osób kwestionuje nowoczesną, „chemiczną” medycynę, wielu ludzi skłania się ku aromaterapii, aby odnaleźć sposób na podtrzymanie zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Przytaczane przeze mnie informacje to zbiór moich doświadczeń, które zdobywałam przez ostatnie 30 lat., nieustannie pracując z olejkami. Niemniej jednak, podawane informacje poparte są również naukowymi badaniami nad olejkami i ich uzdrawiającymi i medycznymi właściwościami.

Wstęp do aromaterapii

Podczas zabiegów aromaterapeutycznych olejki aplikowane są „zewnętrznie”, jednak ich zdolność przenikania sprawia, że oddziałują skutecznie również na narządy wewnętrzne. Co więcej, subtelne właściwości olejków eterycznych wnikają głębiej niż syntetyczne lekarstwa, mają silny wpływ na emocje i psychikę człowieka. Można powiedzieć, że są łagodną alternatywą dla współczesnych leków, które mogą powodować mnóstwo skutków ubocznych, reakcji alergicznych i uzależnień wśród pacjentów. Najważniejszą właściwością olejków eterycznych jest ich zdolność do przywracania równowagi w ciele. Organizm, w którym równowaga zostaje zaburzona, bardzo często pada ofiarą różnych schorzeń i dolegliwości. Olejki, dzięki gamie terapeutycznych właściwości, mogą pomóc w załagodzeniu, a nawet wyleczeniu wielu chorób.

Istnieje wiele sposobów na użycie olejków, jednak najbardziej popularnym jest rozpuszczanie ich w oleju roślinnym i wcieranie w ciało. W ten sposób można łączyć moc olejków z korzystnym wpływem dotyku, np. podczas masażu. Olejki można również dodawać do kąpieli, jednak nie należy wówczas używać płynów do mycia, a pierwszą kąpiel wziąć wcześniej. Olejki można wykorzystywać również jako kompresy, rozpylać w pomieszczeniach i wdychać. Ostatnia metoda jest szczególnie korzystna dla układu oddechowego, ponieważ dezynfekuje i zabija bakterie w powietrzu.

Aromaterapia to najprzyjemniejsza droga do zdrowia i może być stosowana jako uzupełnienie zachodnich metod leczenia. Warto również łączyć ją z innym formami alternatywnych terapii – akupunkturą, ziołolecznictwem, dietetyką.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne, w odróżnieniu od olejów roślinnych, są substancjami lotnymi, o silnym zapachu, a narażone na kontakt z powietrzem szybko parują. Ich konsystencja przypomina raczej wodę niż olej, nie są tłuste i raczej nie zostawiają plam. Nie rozpuszczają się w wodzie, ale rozpuszczają się w alkoholu, olejach roślinnych i w eterze. Większość z nich jest biała, ale występują również odmiany kolorowe, np. paczula (bursztynowy), rumianek (niebieski), bergamot (zielony) czy mandarynka (jasnożółty). Olejki to złożone substancje chemiczne, które zawierają w sobie alkohole, estry, ketony, aldehydy i terpeny, a niektóre z nich posiadają ponad 200 substancji składowych.

Olejki występują w różnych częściach roślin – w liściach, kwiatach, owocach, gałęziach, korze, korzeniach i żywicach. Występują w formie małych, pachnących kropelek, umieszczonych w specjalnych torebkach, w stężeniu wahającym się od 0,1 do 10 proc. Funkcja jaką olejki pełnią w roślinach nie jest dokładnie znana. Niektórzy eksperci twierdzą, że olejki są produktem przemiany materii rośliny. Istnieje tysiące aromatycznych roślin, ale tylko niektóre z nich są wykorzystywane na skalę przemysłową. Obecnie wykorzystywane w aromaterapii rośliny pochodzą ze wszystkich zakątków świata, zbierane i destylowane najczęściej w miejscu, z którego oryginalnie pochodzą.

Rośliny, a zwłaszcza odmiany aromatyczne, delikatnie zmieniają swoje właściwości chemiczne pod pływem otoczenia. Chemiczny skład olejków, który warunkuje ich zapach, zależy od czynników takich jak gleba, wysokość, temperatura i wilgotność powietrza, a także ilość słońca czy opadów. Zarówno czas zbiorów jak i metoda ekstrakcji mają wpływ na ostateczne terapeutyczne właściwości i zapach olejku, dlatego istotne jest, aby ekstrakcję olejku przeprowadzić we właściwym czasie. Niestety, w przypadku olejków produkowanych na masową skalę, w sytuacji gdy pojawiają się zmiany w kolorze, zapachu bądź konsystencji olejku, często dodaje się chemiczne komponenty, aby olejek sprostał standardom rynkowym. Aromaterapia ni akceptuje takich dodatków, ponieważ sprawiają one, że olejek staje się terapeutycznie bezużyteczny. Nawet jeśli jego zapach pozornie wydaje się atrakcyjniejszy od naturalnego to właściwości pozostawiają wiele do życzenia.

Czy aromaterapia jest dla Ciebie?

Zabiegi aromaterapeutyczne działają w sposób holistyczny – traktują Twoje ciało i umysł jako jedność, w której należy pielęgnować równowagę i spokój. Aromaterapia i ziołolecznictwo mają udokumentowaną kilkusetletnią tradycję i skuteczność, którą w wielu przypadkach potwierdzają współczesne badania.

Kiedy używasz olejku eterycznego, masz do czynienia z efektem psychoterapeutycznym (poprzez inhalowany zapach). Co więcej, poprzez aplikację rozcieńczonego olejku na skórze, Twoje tkanki są uzdrawiane – olejki eteryczne są absorbowane przez skórę i rozprowadzane po całym ciele. Olejki wchłaniane są przez skórę za pomocą mieszków włosowych, które zawierają oleistą substancję – sebum. Sebum wykazuje silne powinowactwo z olejkami eterycznymi i za jego pośrednictwem olejki mogą rozpuścić się w krwi i limfie. Cały proces zajmuje zazwyczaj od 2 do 6 godzin, dlatego zaleca się, aby przez kilka godzin po masażu lub aplikacji nie brać prysznica.

Z punktu widzenia fizjologii, olejki eteryczne mają wpływ na organy, tkanki i system nerwowy, wykazują działanie podobne do hormonów i pomagają regulować system hormonalny. Dodatkowo, działają przeciwgrzybicznie, antywirusowo i antybakteryjnie, a także stymulują układ odpornościowy do sprawniejszego działania. Chociaż niektóre olejki eteryczne mają specyficzne działanie, większość z nich posiada szerokie spektrum oddziaływania.

Jedynie wiele lat doświadczenia w pracy z olejkami pozwala dobierać odpowiednie olejki w zależności od oczekiwanych efektów. Aromaty wypływają na nasz nastrój, emocje, jak również krótkotrwałą i długotrwałą pamięć.

Wiedzę na temat olejków eterycznych czerpiemy zarówno ze źródeł tradycyjnych jak i badań współczesnych. Praktyka wykazuje jednak, że tradycje pochodzące z medycyny ludowej są najczęściej zgodne ze współczesnymi wynikami badań. Na przykład legenda o królowej Kleopatrze podaje, że władczyni sypiała na poduszkach wypchanych płatkami róż, aby mieć kolorowe sny. Współczesne badania potwierdzają, że olejek różany zwiększa zdolność koncentracji, stymuluje układ nerwowy i powoduje, że sny są bardziej wyraziste i trwają dłużej. Badanie mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego (podczas obecności bodźca zapachowego – olejku z róży damasceńskiej) wykazało wzmożoną aktywność hipokampu (ośrodek kojarzenia i zapamiętywania w mózgu).

Aromaty olejków łagodząco wpływają na depresję (np. bergamot, cedr), problemy seksualne ( np. jaśmin podnosi libido, a majeranek skutecznie je redukuje), niepokoje, brak decyzyjności (rozmaryn), a także działają uspokajająco i kojąco (neroli, lawenda). Kuracje przy pomocy olejków eterycznych są bardzo pomocne w redukowaniu stresu związanego ze współczesnym trybem życia.

Aromaterapia to najprzyjemniejsza droga do zdrowia i może być stosowana przez wszystkich. Zabiegi mogą przynieść korzyści każdemu – niemowlętom, dzieciom, dorosłym i osobom starszym. Jej działanie skoncentrowane jest na zapobieganiu chorobom i podtrzymywaniu właściwego stanu zdrowia. Aromaterapia daje również możliwość posiadania pięknej, zdrowej skóry, a praktykowana regularnie przynosi wspaniałe efekty.

300x300

Opracowanie i tekst Renata Ambasz, właścicielka polskiej marki kosmetycznej Latoille5.

Poznaj produkty Latoille5 w naszym sklepie.