Nawilżanie to podstawa….

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji wszystkich typów skóry niezależnie od wieku. Odpowiednie nawilżenie pozwala na utrzymanie zdrowej i młodej skóry przez wiele lat. Jednak niejednokrotnie niewłaściwie dbamy o nawilżenie skóry, co powoduje pogorszenie jej funkcjonowania. Nie dostosowujemy produktów do potrzeb skóry, jak również do panujących warunków środowiskowych. Nieustanne stosowanie produktów o lekkich konsystencjach lub o żelowej formule powoduje pogorszenie nawilżenia skóry, co skutkuje brakiem sprężystości i szorstkością skóry, a w późniejszej konsekwencji przyspieszonym procesem starzenia. To dzięki składnikom nawilżającym nasza skóra jest napięta, gładka i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego szukajmy produktów, które mogą dostarczyć ich naszej skórze jak najwięcej!

W kosmetykach możemy znaleźć dwa rodzaje substancji gwarantujących utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Zaliczymy do nich substancje tłuszczowe oraz substancje rozpuszczalne w wodzie. W przypadku substancji tłuszczowych możemy uzyskać wytworzenie warstwy okluzyjnej na powierzchni skóry, dzięki czemu ograniczmy ucieczkę wody ze skóry. Substancje tłuszczowe pochodzenia naturalnego jak np. oleje roślinne mają również zdolność do wnikania w naskórek i wbudowywania się w jego struktury. Dzięki temu skóra staje się bardziej szczelna, a woda ma ograniczoną drogę ucieczki. Emolienty w kosmetykach są najczęściej problem osób z tendencją do przetłuszczania skóry, którzy szukają produktów beztłuszczowych, bojąc się, że mogą zbytnio obciążyć skórę. Nie jest to zasadne, ponieważ nadmierne wysuszenie skóry potęguje tylko problem przetłuszczania, a skóra jest pobudzana do produkcji sebum poprzez deficyt nawilżenia. Niestety błędne koło się zamyka. Ponadto substancje tłuszczowe pochodzenia naturalnego nie powodują powstawania zaskórników, jak w przypadku substancji syntetycznych stosowanych w kremach o bogatszych konsystencjach. Do składników tłuszczowych jakich powinniśmy szukać w kosmetykach możemy zaliczyć oleje roślinne jak np. olej słonecznikowy, z awokado, makadamia, sezamowy, migdałowy lub rokitnikowi. Doskonale sprawdza się również olej kokosowy, z dzikiej róży czy olej z kiełków pszenicy. Oleje te oprócz wpływu na utrzymanie prawidłowego nawilżenie skóry, dodatkowo opóźniają proces starzenia, dzięki działaniu antyoksydacyjnemu

Działanie substancji rozpuszczalnych w wodzie (hydrofilowych) jest ściśle uzależnione o ich wielkości. Substancje o dużej masie cząsteczkowej pozostają na powierzchni skóry tworząc film ochronny zapobiegający ucieczce wody ze skóry. Efekt ich działania można zaobserwować już chwilę po aplikacji kremu. Natomiast substancje o małej masie mają zdolność do wnikania w głąb skóry i wiązania w niej wody. Dzięki czemu nasza skóra staje się lepiej nawilżona i jędrna. Do składników hydrofilowych możemy zaliczyć glicerynę, kwas hialuronowy lub wyciąg z aloesu.

Najlepszym rozwiązaniem do utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry jest stosowanie produktów oparty na emolientach i substancjach hydrofilowych. Istotną kwestią jest również stężenie i źródło pozyskania surowców. Warto na to zwrócić uwagę podczas doboru pielęgnacji. Kosmetykami, które idealnie wpisują się w powyższe założenia i gwarantują długotrwałe utrzymania nawilżenia na odpowiednim poziomie są produkty marki Beyond Organic. W produktach został zastosowany cały szereg ekologicznych olejów roślinnych jak również wysokiej jakości substancji hydrofilowych. Szeroka gama produktów pozwoli na dobranie kosmetyku idealnie spełniającego wymagania zapotrzebowania na nawilżenie naszej skóry!

Poznaj produkty…

IMG_0504

 

 

Opracowanie i tekst Olga Miedzińska