Imbir – NATURALNY DETOKS

Imbir był znany ze swych prozdrowotnych właściwości już w Starożytnych Indiach, Chinach i Cesarstwie Rzymskim. W tamtych czasach był powszechnie stosowany jako przyprawa i remedium przede wszystkim w celu polepszenia trawienia oraz jako środek przeciwzapalny. W chwili obecnej wiemy znacznie więcej o jego korzystnych właściwościach prozdrowotnych w wyniku szeregu badań, potwierdzających jego skuteczne działanie poczynając od przeziębienia, a kończąc na raku okrężnicy.

Trochę historii

Już ponad 5000 lat temu imbir był stosowany do zwalczania wielu chorób w Chinach i Indiach, które do dzisiaj są największym producentem tej rośliny.  Natomiast dwa tysiące lat temu był szczególnie ważnym produktem w wymianie handlowej pomiędzy Indiami a Cesarstwem Rzymskim, gdzie doceniano również jego właściwości lecznicze. Nawet po upadku Cesarstwa Rzymskiego imbir był nadal poszukiwanym towarem handlowym w Europie, gdzie w ówczesnych czasach Arabowie kontrolowali wymianę towarów (w wieku XIII i XIV jeden funt imbiru miał wartość jednej owcy). Ciekawostką jest również fakt, iż Królowa Angielska Elżbieta I została uznana za twórcę pierników imbirowych, które są do dzisiaj przysmakiem na angielskich stołach w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Różne formy

Imbir jako przyprawa występuje w rożnych postaciach: jako swieży lub suszony korzeń, zmielony, marynowany, kandyzowany, konserwowany. Okazuje się, że zawartość olejków eterycznych w imbirze wzrasta wraz z wiekiem rośliny, i dlatego zamierzone przyszłe zastosowanie imbiru determinuje czas, kiedy jest on zbierany z pól. Imbir o cienkiej skórce i delikatnym smaku zbierany po 5 miesiącach jest jeszcze niedojrzały i przeznaczony do konsumpcji w postaci świeżej  lub konserwowanej. Imbir zbierany w 8-9 miesiącu ma twardą skórkę, którą należy usunąć, jest głównie używany w postaci suszonej lub zmielonej wykorzystywanej do produkcji np. pierników, ciast, mieszanek przypraw curry, imbiru kandyzowanego. Natomiast imbir zbierany po 9 miesiącach jest marynowany z octem winnym (przyjmuje różowy kolor) i służy jako dodatek do sushi.

Właściwości lecznicze

Imbir zawiera co najmniej 115 substancji aktywnych biologicznie zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej. Ich właściwości oraz metabolizm są przedmiotem licznych badań prowadzonych w celu udowodnienia działania terapeutycznego imbiru. Dzięki nim wiemy już, że imbir wspiera leczenie szeregu jednostek chorobowych oraz dolegliwości takich jak m.in.: przeziębienia, migreny, nadciśnienie, reumatyzm (uśmierza ból stawów oraz zmniejsza zapalenie), chorobę lokomocyjną, poranne nudności, nowotwory, astmę, demencję, cukrzycę, choroby krążenia, miażdżycę,  zapalenie okrężnicy. Również dzięki swoim aktywnym składnikom imbir obniża wysoki cholesterol, wzmacnia proces trawienny, przyspiesza pasaż jelitowy, zmniejsza występowanie zgagi, redukuje gazy i wzdęcia, jest naturalnym antyoksydantem.

NATURALNY DETOKS

W chwili obecnej wielu z nas decyduje się na drastyczne oczyszczanie, którego efektem cieszymy się bardzo krótko. Nie wiemy, że istnieje naturalna skuteczna metoda oczyszczania, dzięki której nasza wątroba oraz cały organizm będą lepiej funkcjonować.

Potrzebne są trzy składniki: świeży korzeń imbiru, sok z cytryny, szczypta soli – działające synergistycznie o właściwościach oczyszczających, eliminujących toksyny. Składniki te zwiększają ogień trawienny, czyli silnie wspomagają proces trawienny, dzięki czemu usuwane są toksyny.

Najpierw wyciskamy sok z połówki świeżej cytryny do słoiczka. Następnie ścieramy na tarce korzeń imbiru, i dodajemy go do soku z cytryny w takiej ilości, aby cały imbir pokryty był sokiem. Na koniec dodajemy szczyptę soli i mieszamy zawartość słoiczka. Słoiczek wraz z zawartością przechowywujemy w lodówce.

Aby najskuteczniej oczyścić przewód pokarmowy należy przyjmować jedną łyżeczkę do herbaty imbiru przez miesiąc przed każdym posiłkiem. Jeżeli nasz styl życia nie pozwala nam na to, to pamiętajmy przynajmniej o tym przed spożyciem największego posiłku w ciągu dnia, szczególnie jeżeli jest to nasz ostatni posiłek. Dzięki temu proces trawienia, który jest najsłabszy wieczorem, zostanie wzmocniony i przeprowadzony skutecznie.

Stosując regularnie przed posiłkami zalecaną dawkę namoczonego imbiru z sokiem z cytryny i solą zwiększamy siłę trawienia, dzięki czemu gromadzimy mniej toksyn i pozbywamy się tych, które zostały już nagromadzone w sposób skuteczny, bezpieczny i zgodny z naturą!

znaczek_smacznie_dla_urody