Jak przetrwać jesień – 5 kroków.

Coraz krótsze dni, niskie temperatury, brak słońca… Wszystko to powoduje, że ciężko jest Ci docenić piękno „złotej, polskiej jesieni”?

Panująca na zewnątrz aura paradoksalnie czyni jesień idealnym okresem, aby poświęcić nieco więcej czasu dla siebie. To właśnie teraz powinnaś skoncentrować się na własnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu, nim na dobre zagości u nas zima – a wraz z nią czas chorób i przeziębień.

shutterstock_298140752

  1. Wzmocnij swój układ odpornościowy.

Mocny układ immunologiczny to Twoja najsilniejsza broń przeciwko panoszącym się wirusom. Pomóż mu w prawidłowym funkcjonowaniu, dostarczając swojemu organizmowi substancji odżywczych, nie zapominając o optymalnej dawce snu. Ogranicz do minimum spożycie cukru i alkoholu – wysoka jakość Twoich posiłków jest jednym z najważniejszych czynników wspierania mechanizmów obronnych organizmu. Jak najszybciej wprowadź do diety produkty bogate w witaminy A, C, D oraz E. Orzechy i nasiona, takie jak:  pestki dyni, siemię lniane, sezam czy słonecznik  –  są  bogactwem witamin, błonnika oraz minerałów, a co ważne, bardzo łatwo włączyć je do codziennego gotowania! Spożywanie zdrowych, nieprzetworzonych posiłków sprawi, że poczujesz przypływ energii i dodatkową siłę do działania każdego ranka!

  1. Zadbaj o ciało.

Nie chodzi tu wyłącznie o aktywność fizyczną!   Leniwy wieczór spędzony z książką i filiżanką ulubionej herbaty czy krótka drzemka w ciągu dnia, będą mieć pozytywny wpływ na Twój organizm.   Słuchaj swojego ciała wybierając aktywności, które zapewnią Ci chwilę relaksu i zwyczajnie poprawią humor! Postaraj się spędzić trochę czasu na powietrzu – łapiąc ostatnie promienie słońca, zwiększysz poziom witaminy D, co poprawi Twój nastrój oraz koncentrację. Wybierz się na długi spacer, aby doświadczyć uroków zmieniającej się pory roku… być może zapałasz do jesieni nieco większą sympatią? 🙂

blog_2

    3. Odżywiaj się sezonowo.

Wybierz się na targ w poszukiwaniu jesiennych warzyw takich jak dynia, marchew, buraki, bakłażan, czy cukinia. (Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na temat świadomych zakupów spożywczych.) Niech sezonowe produkty staną się bazą Twojej diety. Eksperymentuj z nowymi przepisami trzymając się prostych składników – przygotujesz z nich pyszne jesienne, aromatyczne i przede wszystkim – zdrowe dania.

4Zwolnij.

Jesienna aura w połączeniu z ogromem obowiązków mogą zaowocować apatią, zrezygnowaniem i brakiem chęci do działania. Dokładnie zaplanuj swój harmonogram pracy, a w nawale zadań staraj się ustalić priorytety.

blog_1

      5. Nie zapominaj o piciu wody!

Wraz ze spadkiem temperatur już wczesną jesienią zapominamy o tym, jak ważna jest ilość wypijanej przez nas wody. Najczęściej wybieramy ciepłe herbaty i kawę.  Nie zapominaj, że ilość wody jaką powinnaś dostarczać organizmowi nie zmienia się, bez względu na porę roku. Wypijając 1,5 – 2 litry wody każdego dnia zachowasz energię i odpowiednie nawilżenie skóry.

Justyna, Warsztat Piękna