Jak ograniczyć ilość plastiku, którą zużywasz każdego dnia.

22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi !

Z tej okazji przygotowałyśmy poradnik, jak wspomóc naszą planetę poprzez ograniczenie ilości zużywanego przez nas plastiku. Może się wydawać, że działania proekologiczne w domowym zakresie mają niewielki wpływ na ograniczenie zanieczyszczeń, które pochłaniają naszą planetę. Jednak naszym zdaniem – wszyscy razem jesteśmy w stanie dokonać pozytywnych zmian w ilości szkód, jakie wyrządzamy każdego dnia.

Codziennie zużywamy  ogromne ilości plastikowych przedmiotów, które nie ulegają biodegradacji, a na dodatek wydzielają toksyczne chemikalia, które przy stosowaniu mogą mieć długotrwałe konsekwencje dla naszego zdrowia.

Wprowadź zasadę „zero waste” już od dzisiaj.

 1. Zamiast kupować foliowe jednorazówki, zaopatrz się w torbę na zakupy. Pojedyncza plastikowa torba może ulegać degradacji nawet przez 1000 lat. Jeśli już zabierasz ze sobą torby wielokrotnego użytku do sklepu spożywczego, jesteś na dobrej drodze, ale jeśli nadal używasz torebek z tworzyw sztucznych, nadszedł czas na zmianę. Unikaj jednak toreb wykonanych z  wykonanych z nylonu lub poliestru, ponieważ one również  są wykonane z tworzywa sztucznego. Zamiast nich wybierz te bawełniane lub płócienne.

2.Przestań używać plastikowych słomek, nawet w restauracjach. Jeśli słomka jest dla Ciebie koniecznością, wybierz te wielokrotnego użytku wykonane ze stali nierdzewnej lub szkła.

3.Ogranicz liczbę zużywania plastikowych butelek na wodę. Ponad milion plastikowych butelek na minutę jest sprzedawanych na całym świecie. Woda butelkowana jest szkodliwa dla naszego środowiska i stanowi ogromną część odpadów plastikowych. Najlepszym sposobem będzie zakup butelki  wielokrotnego użytku wykonanej z bezpiecznego tworzywa bez BPA, stali nierdzewnej, lub lekkiego szkła. Możesz zabierać ją ze sobą, nie przyczyniając się do składowania pustych butelek po wodzie.

4.Porzuć  jednorazowe kubki na kawę i zainwestuj w kubek termiczny. Papierowe kubki do kawy na wynos, które najczęściej spotykamy w kawiarniach, zwykle są wyłożone polietylenem, który także jest plastikiem.

5.Nie korzystaj z plastikowych sztućców. Zamawiając lunch w pracy, poproś, aby nie pakowano ich do Twojego zamówienia.

6.Nie kupuj plastikowych zabawek dla swojego dziecka. Bisfenol A – ta substancja chemiczna występująca w wielu produktach z tworzyw sztucznych, w tym plastikowych zabawkach i może powodować szkodliwe skutki rozwojowe u niemowląt, wzrost komórek rakowych, zaburzenia uwagi , otyłość. W zabawkach plastikowych znajdują się także ftalany, które są wchłaniane przez skórę i drogi oddechowe powodując astmę, alergie, problemy endokrynologiczne. Wybierając zabawki ekologiczne, mamy pewność, że są bezpieczne dla naszych maluchów i nie przyczyniamy się do wzrostu liczby plastikowych odpadów.

7.Ogranicz żucie gumy. Większość dostępnych gum jest wykonana z kauczuku syntetycznego, czyli z tworzywa sztucznego. W eko sklepach znajdziesz naturalne, biodegradowalne gumy do żucia na bazie sproszkowanego syropu z trzciny cukrowej.

8.Używaj szklanych pojemników wielokrotnie.  Gotowe przetwory kupuj w szklanych słojach zamiast  opakowaniach plastikowych. Zamiast je wyrzucać, używaj ich  do przechowywania żywności lub zabieraj ze sobą, gdy kupujesz produkty spożywcze na wagę.

9.Unikaj syntetycznych mikrogranulek w produktach kosmetycznych. Kolorowe granulki w peelingach czy pastach do zębów to nic innego jak polietylen, czyli plastik.  Sztuczne mikrogranulki nie są biodegradowalne, z Twojej łazienki trafiają mórz, pochłaniają toksyny w wodzie, a następnie są spożywane przez ryby i inne organizmy morskie. Wybierz zdrową alternatywę dla zatruwających nasze środowisko drobinek – w kosmetykach naturalnych znajdziesz peelingujące granulki z jojoby, kokosa, kawy czy soli.

10.Przygotuj świeży wyciśnięty sok zamiast kupować przetworzoną wersję w plastikowych butelkach. Jest zdrowszy i bezpieczny dla środowiska.

11.Pakuj swój lunch w opakowania wielokrotnego użytku. Wybieraj owoce i warzywa pakowane luzem, zamiast tych sprzedawanych w plastikowych torebkach.

 

 Justyna, Warsztat Piękna