Jak stosować olejki eteryczne, aby były efektywne?

 

Jeśli kiedykolwiek poczułaś zapach róży, to już doświadczyłaś aromatycznych właściwości olejków eterycznych. Te naturalnie występujące, lotne związki aromatyczne znajdują się w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Mogą one łączyć obie rzeczy takie jak piękno i intensywność  zapachu. Olejki eteryczne nadają roślinom charakterystyczny zapach, chronią rośliny i odgrywają rolę w ich zapylaniu. Oprócz ich cech niezbędnych dla funkcjonowania roślin i pięknego zapachu, olejki eteryczne były już od dawna używane do przygotowywania żywności, zabiegów kosmetycznych oraz działań zdrowotnych.Wielu specjalistów przyrównuje rolę olejków eterycznych do roli hormonów w ludzkim organizmie.

Bardzo ważna jest jakość i pochodzenie olejków. Firma doTERRA bardzo dba o ten aspekt, dlatego też wszystkie olejki pozyskiwane są z roślin rosnących w swoich naturalnych środowiskach np. Lawenda z Francji, cytryna z Sycylii. Do tego firma ta jako jeden z producentów naturalnych olejków eterycznych dążyła do wypracowania bardzo restrykcyjnych standardów produkcji i przyznawania olejkom eterycznym atestów gwarantujących bezpieczeństwo ich stosowania. Wszystkie olejki eteryczne do TERRY posiadają certyfikat CPTG –Atestowana Czystość Klasy Terapeutycznej co gwarantuje nam bezpieczeństwo stosowania ich nawet wewnętrznie.

Jak stosować olejki?

Używamy ich na 3 sposoby:

Pierwszym sposobem jest inhalacja, najpopularniejszy i najłatwiejszy sposób użycia olejków. Najlepszym do tego typu użycia jest dyfuzor wytwarzający za pomocą ultradźwięków mgiełkę lub najprostszy sposób inhalacji bezpośrednio z buteleczki. Jednak jeśli nie dysponujesz dyfuzorem można uzyskać te same korzyści poprzez najprostszy sposób umieszczając  1-2 krople na dłoniach, przystawiając je blisko nosa i wdychać. Ten sposób olejków oddziałuje bezpośrednio na układ limbiczny mózgu.

Zmysł węchu jest narzędziem, które może wywoływać silne reakcje fizjologiczne, umysłowe i emocjonalne. Olejki eteryczne są szybko wchłaniane przez receptory zapachowe, które mają bezpośredni związek z układem limbicznym za pośrednictwem nerwu węchowego. Układ limbiczny jest częścią mózgu, który obsługuje wiele funkcji, w tym węch, emocje, zachowanie i pamięć. Z tego powodu olejki eteryczne mają szczególnie silny efekt dzięki wykorzystaniu aromaterapii. Niektóre olejki eteryczne wywołują pozytywne lub pobudzające działanie, podczas gdy inne są bardziej uspokajające.

Drugi sposób to masaż stosowanie go zwiększy przepływ krwi w obszarze aplikacji poprawiając dystrybucję dobroczynnych składników w całym organizmie. Działające niezwykle szybko cząstki aktywne dostają się do krwiobiegu w ciągu 20 sekund. Olejki stosowane do masażu najlepiej rozcieńczyć w oleju nośnikowym najlepiej roślinnym jak frakcjonowany olej kokosowy, olej z pestek winogron lub olej ze słodkich migdałów.

Trzecim sposobem jest stosowanie olejków wewnętrznie, ale tylko tych które są oznaczone że można je stosować wewnętrznie. Olejki stosowane wewnętrznie pomagają w detoksykacji organizmu, wspierają układ trawienny, moczowo-płciowy, wątrobę.

Poprzez aromaterapię wiele olejków może wpływać na obszary mózgu, które zapewniają wsparcie emocjonalne, podwyższenie, komfort, spokój, koncentrację i oczyszczenie umysłu. Olejki eteryczne mogą również wpływać na niektóre hormony, równoważą emocje i wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy. Korzystanie z olejków eterycznych w celu wzmocnienia wszystkich tych obszarów może pomóc podnieść nastrój i utrzymać zdrową równowagę emocjonalną.

Dużą wartością tych substancji jest ich wielka rozmaitość, co sprawia, że każda osoba może dobrać zapach najbardziej odpowiedni dla siebie. Najbardziej korzystne byłoby stworzenie własnej kolekcji zapachów, dzięki którym w zależności od potrzeb moglibyśmy odpowiednio sterować naszym nastrojem. Początek może nie być łatwy, ale kiedy już posiądziemy odpowiednią wiedzę stosowanie aromaterapii może stać się narzędziem radzenia sobie ze złymi emocjami każdego dnia.

Dziś już wiemy, że cząsteczki aromatyczne zawarte w olejkach eterycznych wchłanianych przez skórę lub wdychanych w postaci aromatycznych oparów powodują miliony reakcji końcówek nerwowych i silnie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Pobudzają nasze zmysły, redukują stres, przywracają witalność, równowagę emocjonalną, uspokajają, poprawiają samopoczucie. Jak to się dzieje? Wszystko dzięki zmysłowi węchu.

Ludzie bardzo silnie reagują na zapachy, gdyż zazwyczaj kojarzą je z konkretnymi sytuacjami, miejscami, zdarzeniami. Olejki eteryczne wpływają na nasze emocje w ciągu kilku sekund od inhalacji. Zapachy aktywują w głębokiej części mózgu różne skojarzenia, które tkwią w naszej pamięci, nawet jeśli nie zdajemy sobie z nich sprawy. Budzą podświadomość i pozwalają dzięki temu odtworzyć miłe lub złe wspomnienia. Jeśli na przykład u Twojej ukochanej babci często pachniało świeżym chlebem lub ciastem, to zapachy pieczywa, wanilii, goździków czy cynamonu będą ci się kojarzyć pozytywnie i tym samym Twój nastrój ulegnie poprawie. Jeśli jednak będziesz bombardowany nieprzyjemnymi zapachami, to szybko staniesz się rozdrażniony i będziesz bardziej skłonny do okazywania gniewu. Wtedy dobrze jest wdychać zapach lawendy i rumianku, które uwalniają serotoninę, a ta, jak wiadomo, jest hormonem szczęścia i redukuje stres, gniew, złość, zastępując je uczuciem odprężenia, spokoju i radości.

 

Monika Jańczyk, Aromaterapeuta

 

Odkryj olejki doTerra…