Ochrona skóry przed zanieczyszczeniami to konieczność?

Ochrona skóry przeciw zanieczyszczeniom to obecnie ważna sfera w pielęgnacji. Co to właściwie oznacza? Ochrona przed toksynami środowiskowymi opiera się na produktach do pielęgnacji skóry, które zawierają dużo antyoksydantów (a tym samym chronią skórę przed wolnymi rodnikami i zanieczyszczeniami oraz wspomagają jej funkcje naprawcze). To również stosowanie produktów bogatych w witaminy, zwłaszcza witaminę E i właściwości nawilżające.

Jak zanieczyszczenia szkodzą skórze?

Zanieczyszczenia  powodują zachwianie równowagi funkcjonowania skóry, które może skutkować zwiększeniem się produkcji serum lub silnym wysuszeniem naskórka,  a przede wszystkim osłabieniem naturalnych mechanizmów obronnych.  Kumulowanie się zanieczyszczeń na skórze sprawia, że staje się szara, zmęczona i traci blask. Ochrona przed toksynami to nie jest tylko moda. Zanieczyszczenia powietrza mogą naprawdę wywołać spustoszenie na Twojej skórze.

Zanieczyszczenia są bardzo zróżnicowane, od niektórych składników unoszących się w powietrzu, takich jak ozon lub dwutlenek azotu, po pozostałości przemysłowe, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i nanocząsteczki. Wpływ, jaki te zanieczyszczenia mogą mieć na skórę, zależy oczywiście od codziennej ekspozycji środowiskowej. Ta ekspozycja będzie różnić się w zależności od miejsca zamieszkania, a także stylu życia. Jeśli mieszkasz w dużym, zanieczyszczonym mieście, bardzo prawdopodobne jest, że Twoja skóra będzie narażona na działanie toksyn każdego dnia. Naukowcy odkryli następujące skutki zanieczyszczenia skóry:

  •  Ozon w smogu fotochemicznym przyspiesza starzenie się skóry, obniżając poziom witaminy E w skórze, zakłócając procesy gojenia się ran i powodując stres oksydacyjny.
  • Skóra osoby narażonej na zanieczyszczenia często wydziela większe ilości sebum w porównaniu do skóry osoby przebywającej na terenach mniej zanieczyszczonych.
  • Po ekspozycji na zanieczyszczenia, występuje tendencja do obniżania się pH skóry. W jednym z badań stwierdzono istotnie wyższą zawartość kwasu mlekowego w skórze w zanieczyszczonych obszarach w porównaniu do obszarów niezanieczyszczonych.
  •  Skwalen i witamina E są głównymi przeciwutleniaczami na powierzchni skóry. Poziom skwalenu zmniejsza się w zanieczyszczonych obszarach, co zmniejsza zdolność skóry do mobilizacji, aby zwalczyć stres oksydacyjny. Niskie wartości obu tych przeciwutleniaczy są zwykle związane z suchością skóry, która może być objawem ekspozycji na zanieczyszczenia.
  • Cholesterol to ważny składnik błon komórkowych, stanowi około 2 % warstwy lipidowej i ogranicza ucieczkę wody. Pod wpływem zanieczyszczeń, jego ilość w skórze znacznie się zmniejsza.

Według tegorocznego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, 36 to polskie miasta. Dlatego jeśli mieszkasz w dużym mieście, dobrym pomysłem będzie oczyszczenie twarzy, jak najszybciej po powrocie do domu – nie czekaj, aż nadejdzie pora snu.

Kosmetyki pomogą ochronić Twoją skórę przed skutkami zanieczyszczeń.

Jakie produkty wybrać, aby chronić skórę przed zanieczyszczeniami? Te, które są bogate w przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne. Produkty Beyond Organic Skincare zawsze były pełne tych właściwości. Produkty marki są popularne w Singapurze, gdzie poziom zanieczyszczenia jest naprawdę wysoki. Jakie konkretne produkty wybrać? Zasadniczo wszystkie z linii Beyond Organic z zawartością rokitnika będą skutecznie chronić skórę.  Szczególnie polecamy Moisturising Day Cream – ekologiczny krem ​​nawilżający, zapewniający ochronę w ciągu dnia. Zanieczyszczenia odprowadzają nawilżenie ze skóry, a krem Beyond Organic o specjalnej krystalicznej strukturze, zamyka  wilgoć, zapobiega odparowywaniu wody, co wraz z potężną dawką antyoksydantów, stanowi idealną ochronę anti – pollution.  Dla skóry mieszanej, dobrym wyborem będzie Rejuvenating Serum. To odmładzające serum równoważy wydzielanie sebum,  ale także głęboko odżywia, dzięki czemu będzie odpowiednie również zarówno dla skóry tłustej, jak i suchej.

Oczyszczanie powinno być fundamentem codziennej pielęgnacji skóry, a preparat oczyszczający  Detoxifying Cleanser, w połączeniu ze stosowaniem peelingu Gentle Facial Exfoliator dwa razy w tygodniu, zapewni regularny detox skóry i pomoże zapewnić promienny wygląd. Produkty oczyszczające na bazie czystych, roślinnych olejów są szczególnie korzystne w ochronie przed zanieczyszczeniami. Równie ważny jest tonik równoważący pH skóry. Tonik kojący Soothing Toner możesz nosić ze sobą w torebce i spryskać cerę, aby uzyskać natychmiastowe odświeżenie, a następnie przetrzeć chusteczką lub wacikiem.  W pielęgnacji nocnej oraz aby niwelować suchość skóry, zastosuj Regenerating Night Cream. Ten silnie odżywczy krem został stworzony, aby wspomagać regenerację skóry kiedy śpisz. Idealny dla wszystkich rodzajów skóry w tym także tej dojrzałej, zmęczonej, zestresowanej i wrażliwej.

 

Źródło: Beyond Organic Skincare

Opracowanie: Justyna, Warsztat Piękna