„Dlaczego kosmetyki naturalne stają się coraz bardziej popularne?” – odpowiadamy na Wasze pytania.

Otrzymujemy sporo pytań od naszych klientek, dlatego postaramy się teraz na nie odpowiedzieć. Istnieje wiele mitów i nieporozumień na temat kosmetyków naturalnych i organicznych – mamy nadzieję, że nasze odpowiedzi pomogą Wam cieszyć się zdrową i skuteczną rutyną pielęgnacyjną 🙂

1. Dlaczego kosmetyki naturalne stają się coraz bardziej popularne?

Alarmujący wzrost liczby osób z nadwrażliwością, atopowym zapaleniem skóry, alergiami i innymi problemami zdrowotnymi spowodował, że konsumenci zaczęli szukać alternatywy. Doniesienia o szkodliwości składników wykorzystywanych przez popularne koncerny sprawiły, że zwyczajnie boimy się nadmiaru chemii i nie chcemy jej nakładać na swoją skórę. W odpowiedzi pojawiły się naturalne i organiczne produkty do pielęgnacji, które nie zawierają szkodliwych konserwantów, substancji zapachowych, parabenów czy substancji ropopochodnych. Na przestrzeni kilku lat wzrosła świadomość tego, że unikając produktów zawierających syntetyczne chemikalia można przynieść korzyści skórze, zdrowiu i naszej planecie.

2. Czy kosmetyki naturalne są mniej efektywne od tradycyjnych?

Dobre kosmetyki naturalne nie tylko nie są mniej efektywne od kosmetyków tradycyjnych, ale dzięki starannie wyselekcjonowanym składnikom mogą działać lepiej. Od kosmetyków oczekujemy przede wszystkim widocznego działania, a nowoczesne kosmetyki naturalne udowodniły swoją wartość na tym polu, bo wiele z roślinnych składników skóra przyjmuje jako „swoje”. Wysokiej jakości wyciągi roślinne, oleje oraz zioła zawierają szeroką gamę fitoskładników o budowie molekularnej zbliżonej do związków naturalnie obecnych w skórze. Substancji odżywczych w tak czystej postaci nie da nam żaden kosmetyk tradycyjny. Dlatego po przejściu na kosmetyki naturalne obserwujemy poprawę kondycji skóry, często dość spektakularną.  Kosmetyki naturalne również zawierają składniki aktywne takie jak witamina C i E, retinol, kwasy czy komórki macierzyste, ale wszystkie są pochodzenia naturalnego. Dzięki temu nie musimy już wybierać między zdrowiem, a piękną skórą.

3. Czy kosmetyki naturalne muszą być droższe?

Kosmetyki naturalne często powstają w niewielkich manufakturach. Tworzone są w małych partiach, z dużą precyzją i dbałością o jakość składników. Nie zawierają tanich zamienników, sztucznych pigmentów i aromatów. Nie są również wypełnione olejami mineralnymi. Certyfikowane komponenty wysokiej jakości, stosowane do ich produkcji, często mają wyższą cenę niż te stosowane w produkcji masowej. Wynika to między innymi z procesu ich pozyskiwania – naturalne, roślinne składniki pozyskuje się bez użycia szkodliwych dla zdrowia nawozów – ich uprawy są mniej wydajne, a więc rośliny są droższe. Sytuacja wygląda identycznie w przypadku olejów. Tutaj ma znaczenie jakość rośliny i sposób tłoczenia. Tylko oleje tłoczone na zimno zachowują swoje cenne właściwości, a to ma przełożenie na cenę.

4. Mam wrażliwą skórę, czy mogę używać naturalnych kosmetyków?

Dzięki składnikom roślinnym pochodzącym z wiarygodnych źródeł powstają bezpieczne kosmetyki, które można stosować przy każdym rodzaju skóry. Czyste kosmetyki bez drażniących substancji takich jak alkohol, konserwanty, substancje zapachowe i silne substancje powierzchniowo – czynne mają możliwości, aby wzmocnić wrażliwą skórę, zamiast ją podrażniać. Jeśli skóra jest wyjątkowo wrażliwa, można rozważyć przeprowadzenie specjalistycznych testów alergicznych, które wyróżnią składniki, jakich należy unikać.

5. Czy kosmetyki naturalne uczulają bardziej niż konwencjonalne?

To często powtarzany mit. Brak szkodliwych związków, takich jak parabeny, PEGi, SLS, SLES i inne, powoduje, że kosmetyki naturalne są łatwe do przyjęcia przez skórę i nie powodują efektów ubocznych. Oczywiście zawsze istnieje możliwość bycia uczulonym na którąś z substancji roślinnych, ale ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest mniejsze niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych ze względu na „czystość” składników oraz brak syntetycznych zapachów i barwników, które są najczęstszymi alergenami.

6. Dlaczego kosmetyki naturalne pachną inaczej?

Wybierając kosmetyk prawdziwie naturalny, zauważysz różnicę w zapachu i konsystencji. Jest to spowodowane zawartością czystych, niskoprzetworzonych składników, a także brakiem syntetycznych substancji zapachowych i emulgatorów. Kosmetyki naturalne mogą też mieć właściwości aromaterapeutyczne, dzięki zawartości olejków eterycznych.

7. Jak chemiczne substancje zapachowe szkodzą skórze?

Substancje zapachowe są jednymi z najbardziej drażniących i alergizujących substancji w kosmetykach. Na skórę działają wysuszająco, powodują podrażnienia, stany zapalne. Ale na tym ich szkodliwe działanie się nie kończy. Może je odczuć także układ oddechowy i cały organizm, bo są wchłaniane przez skórę do krwioobiegu. Ponad 95 % z syntetycznych substancji zapachowych jest pochodzenia petrochemicznego. Na etykietach zazwyczaj kryją się pod enigmatyczną nazwą „fragrance”. 75 % z produktów na rynku oznaczonych w ten sposób zawiera ftalany, które zakłócają aktywność hormonów, są powiązane z rozwojem raka, cukrzycą, otyłością i zaburzeniami neurologicznymi.

8. Jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi a organicznymi?

Rozpoznanie kosmetyku prawdziwie naturalnego budzi wątpliwości, bo wciąż nie ma jego prawnej definicji. Dlatego zachęcamy do czytania składów, aby nie dać się nabrać obietnicom marketingowym, które nie mają przełożenia na to co znajduje się w środku. A jaki powinien być kosmetyk prawdziwie naturalny? – powinien w 100% pochodzić ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego lub mineralnego), łącznie z emulgatorami i konserwantami i substancjami zapachowymi, może zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego, ale proces pozyskania surowca nie może im szkodzić ( np. wosk pszczeli).

W przeciwieństwie do kosmetyków naturalnych, normy dla kosmetyków organicznych są opatrzone certyfikowaną etykietą, która zapewnia najwyższą jakość – od surowca po gotowy produkt. Aby się zakwalifikować do tej grupy, składniki produktu nie mogą zawierać absolutnie żadnych toksycznych pestycydów, syntetycznych herbicydów i szkodliwych dla zdrowia nawozów. Kosmetyk organiczny musi zawierać ponad 90 % składników z roślin pochodzących z upraw organicznych. Oprócz tego nie może być testowany na zwierzętach i posiadać ekologiczne, biodegradowalne opakowanie.

9. Czym są plantacje organiczne? 

Plantacje organiczne stosują ekologiczną metodę uprawy, która obejmuje uprawę i pielęgnację roślin bez użycia nawozów sztucznych i pestycydów. Niedozwolone są również organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO). Plantacje organiczne działają w oparciu o zrównoważone ekologicznie zasady rolnictwa czyli: odpowiedzialne wykorzystanie energii i zasobów naturalnych utrzymanie różnorodności biologicznej, zachowanie regionalnej równowagi ekologicznej, poprawę żyzności gleby i utrzymanie jakości wody.

10. Czy pod makijaż wykonany kosmetykami konwencjonalnymi można nałożyć krem naturalny?

Kosmetyki naturalne choć niektórym wciąż kojarzą się z ciężkimi, „tępymi” w użyciu formułami, w rzeczywistości niczym nie ustępują kosmetykom konwencjonalnym i tak samo dobrze „zachowują się” na skórze. Nowoczesne kosmetyki naturalne szybko się wchłaniają, łatwo rozprowadzają i współpracują z makijażem, także konwencjonalnym – nic nie stoi na przeszkodzie.

Można jednak zastanawiać się nad sensem stosowania naturalnych składników wspólnie z makijażem konwencjonalnym, który regularnie stosowany mocno przesusza skórę,  a oprócz tego zawiera szereg szkodliwych dla organizmu składników. Dlatego na co dzień polecamy jednak wybór naturalnych produktów do makijażu, aby czerpać  ze swojej pielęgnacji 100 %. Jeśli jednak, nie chcesz rezygnować ze swoich ulubionych produkt do makijażu, spokojnie pod makijaż możesz nakładać na skórę krem, serum naturalne lub organiczne. Twoja skóra będzie dobrze zabezpieczona przed utratą wody, makijaż nie będzie jej wysuszał.