Oddychaj pełną piersią. 5 roślin, które poprawią jakość powietrza.

Rośliny domowe stanowią niepowtarzalny element wystroju każdego pomieszczenia.  Dowolne sposoby ich aranżacji pozwalają stworzyć wyjątkowy klimat, aby poczuć się przytulnie we własnych czterech ścianach. Rośliny doniczkowe to nie tylko stylowy pomysł na home decor – wiele z nich ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze dobrane rośliny potrafią działać jak naturalny filtr – oczyszczają powietrze z toksyn, a dodatkowo zwiększają wilgotność i dostarczają tlenu. Oto 5 naszych ulubionych roślin, które dodając Twoim wnętrzom szyku, zadbają o jakość powietrza.

1. Zielistka Sternberga: Ta królowa salonów o długich, ozdobnych liściach jest jedną z najbardziej popularnych roślin domowych. Zielistka jest łatwa w utrzymaniu, a najpiękniej wygląda ustawiona na nieco wyższych meblach lub w włożona do wiszącej donicy. Zielistka Sternberga działa jak naturalny filtr, absorbując groźne toksyny, w tym pleśń oraz inne alergeny znajdujące się w powietrzu. W latach 80’ NASA przeprowadziło badania nad czystością powietrza, które wykazały, że Zielistka Sternberga potrafi usunąć z powietrza pochodne tak szkodliwych substancji jak formaldehyd, tlenek węgla czy amoniak. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak – ta niepozorna roślina to zakup, który przynosi realne korzyści dla naszego zdrowia.

2. Aloes: Z pewnością znasz jego lecznicze właściwości w zastosowaniu na skórę. Sok aloesowy skutecznie łagodzi podrażnienia, działa kojąco na oparzenia, leczy zmiany skórne. Ale czy wiedziałaś, że aloes potrafi wykluczyć z powietrza benzen? Ta szkodliwa substancja znajduje się w farbach i środkach czystości, których używasz na co dzień. Dodatkowo, aloes jest rośliną nie do zdarcia, bardzo ciężko ją zniszczyć, nawet jeśli „ nic u Ciebie nie rośnie” 🙂

3. Filodendron: Znany ze swoich pięknych, ciemnozielonych liści o prostym, ale szykownym kształcie. Jeżeli marzysz o masie zieleni w swoim domu – będzie dla Ciebie idealny, ponieważ bardzo szybko rośnie i jest łatwy w utrzymaniu. Filodendron nie tylko stawia „kropkę nad i” domowej aranżacji wnętrz, ale także potrafi pochłonąć wysokie stężenia formaldehydu. Wiąże się z tym jedyny minus posiadania Filodendronów – toksyny, które pochłaniają, automatycznie czynią je trującymi, w przypadku ich spożycia, dlatego bezwzględnie muszą pozostawać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

4. Figowiec dębolistny: Ostatnimi czasy, stał się bardzo popularnym motywem designu wnętrz. Jest jedną z najmodniejszych i fotogenicznych roślin doniczkowych. Doskonale prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach, gdzie króluje prostota –  biel, szarość, surowe drewno, kolory ziemi. Figowiec to nie tylko modny dodatek do nowej kanapy w stylu skandynawskim. Ustawiony w pomieszczeniu,  zadziała także jako Twój prywatny, naturalny „ ulepszacz” jakości powietrza – dostarczając tlenu oraz wchłaniając alergeny.

5. Skrzydłokwiat: Zajmuje topową pozycję na liście NASA, pod względem najbardziej przyjaznych zdrowiu roślin. Ten śnieżnobiały kwiat, zapewni Twojemu domowi prawdziwy detoks, eliminując toksyny takie jak: formaldehyd, benzen, amoniak czy trichloroeten. Jeżeli zastanawiasz się, jaką roślinę doniczkową najlepiej postawić w sypialni – nie musisz szukać dalej. Nocą, skrzydłokwiaty produkują tlen i redukują zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. Skrzydłokwiat dotleni pomieszczenie, w którym śpisz oraz nawilży powietrze, ułatwiając zasypianie.

 

 

 

 

 

Justyna, Warsztat Piękna

 

Źródła:

blog.tataharperskincare.com