Słodkie uzależnienie

Jeśli stale masz ochotę na słodycze i ciężko Ci poprzestać na jednym kawałku czekolady, możesz być uzależniona od cukru. Tak jak każde inne uzależnienie, ten nałóg także jest trudny do pokonania. Szukasz rozwiązania? Czysta, oparta na roślinach dieta pomoże przywrócić równowagę Twojemu ciału i naprawić szkody, jakie cukier spowodował w organizmie.

Pewnie nie raz słyszałaś o tym, że cukier może uzależniać tak samo jak narkotyki czy alkohol. To prawda, biochemia mózgu osób uzależnionych od narkotyków oraz osób uzależnionych od słodyczy jest bardzo podobna. Cukier pobudza ośrodek nagrody w Twoim mózgu, uwalniając falę hormonu szczęścia, jakim jest dopamina. To ona jest odpowiedzialna za dobry nastrój, stan relaksu, błogie uczucie uspokojenia albo też pozytywnego pobudzenia. Nic dziwnego, że organizm nieustannie dopomina się o dawkę substancji, dzięki której czujesz się lepiej. Niestety, w miarę spożywania coraz większych ilości cukru, receptory dopaminy zaczynają się rozregulowywać i stajesz się na nią coraz mniej wrażliwa. Czas mija, a Ty potrzebujesz coraz więcej i więcej cukru, aby osiągnąć ten sam poziom „szczęścia”.

Istnieje wiele powodów, dla których powinnaś rzucić lub przynajmniej zredukować spożycie cukru. Być może sama już doświadczyłaś jego niekorzystnych efektów, takich jak wzrost wagi. Ale spożycie zbyt dużej ilości cukru powoduje również zwiększenie ciśnienia krwi i cholesterolu oraz podwyższa ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i niektórych nowotworów. To nie wszystko, cukier karmi też drożdżaki candida i powoduje ich wzrost. Przerost grzyba candida jest bardzo poważną dolegliwością. Prowadzi to do stanów zapalnych, które mogą objawiać się na różne sposoby, od trądziku do chorób autoimmunologicznych i osłabionego systemu odpornościowego.

Co w takim razie z cukrem z owoców? Czy on również jest niebezpieczny? Niektórzy konserwatywni przeciwnicy cukru stawiają owoce w tej samej kategorii, co słodycze, ale jest to zbyt duże uproszczenie. Tak, owoce zawierają fruktozę, ale dodatkowo zawierają też błonnik, który wpływa znacząco na jego wchłanianie. Dużym problemem rafinowanego cukru zawartego w przetworzonej żywności jest fakt, że bardzo szybko się metabolizuje. Jeśli nie spalisz go od razu, odłoży się w postaci tłuszczu, nie wspominając o tym, że nadal będziesz głodna. Owoce dłużej zalegają w żołądku i dłużej są trawione. W konsekwencji wchłonięcie cukru z owoców zajmuje znacznie więcej czasu. Nie da się ukryć, że miseczka jagód zawiera również o wiele więcej cennych składników odżywczych niż czekoladowy batonik- na przykład ponad 13000 chroniących komórki antyoksydantów. Jeśli jednak nadal martwisz się o wyrzuty insuliny spowodowane przez spożycie owoców, wybieraj te o niskim indeksie glikemicznym jak np. jabłka czy borówki.

Jak więc wyleczyć się z uzależnienia od cukru? Po pierwsze, postaw na dietę bogatą w witaminy i minerały. Trudno jest nam powstrzymać się od jedzenia słodkich pokarmów, gdy nasza dieta pozbawiona jest składników odżywczych. Łaknienie słodyczy rozwinęliśmy jako mechanizm przetrwania, który powstrzymywał naszych przodków przed jedzeniem toksycznych, niebezpiecznych roślin, dlatego tak bardzo jesteśmy przywiązani do słodkiego smaku. Jeśli jednak Twoja dieta jest bogata w różnorodne, naturalne, gęste odżywczo pokarmy roślinne, nie będziesz miała potrzeby sięgania po cukier. Dzięki odpowiedniej ilości świeżych, kolorowych warzyw i owoców, białka, pełnych ziaren i zdrowych tłuszczy  ograniczysz ochotę na słodycze.

Czysta dieta doprowadza również do równowagi florę jelitową. Twoja mikrobiota zjada to, co ty zjadasz. Jedząc zdrowe produkty, wspomagasz dynamiczny rozwój dobrych bakterii, które dadzą ci promienną skórę, wspomogą trawienie i zrównoważą hormony. Z kolei, gdy spożywasz dużą ilość cukru, karmisz drożdżaki candida, które nie tylko zakłócają funkcjonowanie Twojego organizmu (powodują między innymi wzdęcia, podrażnienia skóry, chroniczne zmęczenie), ale także sprawiają, że masz ochotę na jeszcze więcej cukru. Ten błędny cykl odbija się na Twoim samopoczuciu. Zadbaj o swoją mikrobiotę, a ona zadba o Ciebie.

Zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza gdy jesteś przyzwyczajona do jedzenia wielu sztucznie aromatyzowanych, przetworzonych produktów spożywczych, nie jest łatwa. Twoje ciało przywykło do tych smaków i  możesz mieć wrażenie, że tylko one Cię zaspokoją. Początkowo wybór sałatki zamiast paczki chipsów będzie Ci się wydawać udręką. Wytrzymaj jednak przez jakiś czas bez sztucznych produktów, aż w końcu odzyskasz naturalną wrażliwość kubków smakowych. Zaczniesz odkrywać, jak rzeczywiście smakuje prawdziwe jedzenie, a po pewnym czasie to właśnie na nie będziesz mieć apetyt. Dojrzałe, soczyste truskawki w szczycie sezonu smakują o wiele lepiej niż aromatyzowany jogurtu o ich smaku pełen sztucznych dodatków.

Przyczyną trudności w wytrwaniu w cukrowym detoksie może być również emocjonalne jedzenie. Pomyśl o tym – jak często stresujący dzień w pracy lub kłótnia z partnerem prowadzi do zajadania smutków? Zwykle w czasach kryzysu zwracamy się do pokarmów słodzonych lub wysokowęglowodanowych, ponieważ podnoszą one poziom serotoniny. Uwolnij się od emocjonalnego jedzenia poprzez zastąpienie starych nawyków zdrowszymi. Kiedy naprawisz swoje relacje z jedzeniem, zniknie również ochota na zakazane produkty.

Zdrowa dieta jest najlepszym sposobem na zerwanie z uzależnieniem od cukru. Chociaż porzucenie słodyczy może okazać się trudną decyzją, Twój organizm szybko Ci za nią podziękuje. Przyzwyczajenie do życia bez cukru pojawi się szybciej niż myślisz!

 

Monika, Warsztat Piękna